AirAsia uçağı: Arama çalışmalarına kötü hava engeli

Telif hakkı Getty Images News

Pazar günü, Endonezya'da Cava denizine düşen AirAsia uçağının enkazını bulmak ve cesetlere ulaşmak için başlatılan çalışmamalar, fırtınalı hava ve dev dalgalar nedeniyle güçlükle yürütülüyor.

Endonezyalı yetkililer, Borneo açıklarında parçaların kayıp uçağa ait olduğunu doğruladı.

Yetkililer şimdiye kadar altı cesede ulaşıldığını söyledi.

Telif hakkı AFP

Toplam 162 kişi taşıyan Airbus A320-200 tipi uçak Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giderken kalkışından yaklaşık 50 dakika sonra kaybolmuştu.

Telif hakkı EPA

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, öncelikle cesetlere ulaşmak için, gemiler ve helikopterlerle büyük bir arama operasyonu başlatacaklarını söylemişti.

Surabaya'da bu akşam, uçakta ölenler için bir anma etkinliği düzenlenecek.

Telif hakkı AP

Doğu Cava eyaleti valisi Soekarwo (Bir çok Endonezyalı gibi tek isim kullanıyor) BBC'ye yaptığı açıklamada yılbaşı kutlamalarının iptal edildiğini açıkladı, "Bu Endonezya için büyük bir trajedi. Kurbanlar ve aileleri için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.

Telif hakkı AFP

Farklı ülkelerden uçak ve helikopterler, bugün sabahın ilk ışıklarıyla bölgeye hareket etti. Dalgıçlar da cesetleri ve uçağın kara kutusunu bulmaya çalışıyor.

Ancak yetkililer, şiddetli rüzgârlar ve 3 metreyi bulan dalgalar nedeniyle hava operasyonlarını askıya aldıklarını, gemilerin bölgeyi taramaya devam ettiğini söyledi.

İlgili haberler