Al Jazeera çalışanları yeniden yargılanacak

Telif hakkı AP

Mısır'da Temyiz Mahkemesi, 7 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılan Al Jazeera Televizyonu'nda çalışan üç gazetecinin yeniden yargılanmalarına hükmetti. Karar, gazetecilerin ailelerini tatmin etmedi.

Duruşmayı izleyen Kahire'deki BBC muhabiri Orla Guerin, ailelerin mahkemenin tahliye kararı vermemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını aktardı.

Orla Guerin, "Karar açıklandığında gazetecilerin akrabaları şok oldu" dedi.

Temyiz Mahkemesi; Baher Muhammed, Muhammed Fahmi ve eski BBC muhabiri Peter Greste'nin yeniden yargılama sürecinde tutuklu kalmalarını kararlaştırdı.

Al Jazeera Televizyonu ise çalışanlarının serbest bırakılmalarını istedi.

Gazetecilerin bir ay içerisinde başlaması beklenen yeniden yargılama sürecinin bir yılı bulabileceği, avukatların ilk duruşmada tahliye talebinde bulunacağı belirtiliyor.

Yarım saat sürdü

Türkiye saati ile 09.00'da başlayan bugünkü duruşma ise yarım saat sürdü. Gazetecilerin duruşmayı izlemelerine ise izin verilmedi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te dönemin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin ardından kurulan geçici hükümet, Müslüman Kardeşler hareketini "terör örgütü" ilan etmişti.

Al Jazeera Televizyonu çalışanları ise 29 Aralık 2013'te gözaltına alınmış ve "Yalan haber yaymak ve terör örgütünü desteklemek" ile suçlanmıştı.

Haklarındaki tüm suçlamaları reddeden üç gazeteci de sadece Müslüman Kardeşler ile ilgili bir haber yaptıklarını söylemişlerdi.

Ancak yargılandıkları davada suçlu bulunan gazetecilerden Baher Muhammed 10, Muhammed Fahmi ve Peter Greste ise 7 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı.

İlgili haberler