ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar

Telif hakkı AP

Amerika Birleşik Devletleri, teknoloji devi Sony'ye geçen ay düzenlenen siber saldırılar gerekçesiyle Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarını genişletti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın imzaladığı yeni kararla, yaptırım listesine devlet kontrolündeki 3 kuruluş ve 10 yetkilinin ismi eklendi.

Yeni yaptırımlar ülkenin istihbarat ve savunma kuruluşlarını hedef alıyor.

Beyaz Saray kararın "Kuzey Kore'nin provokatif, istikrarsızlaştırıcı ve baskıcı" hareketlerine karşılık olarak verildiğini açıkladı. Yaptırım uygulanacak kurum ve kişilerin, siber saldırılarla nasıl bağlantılı olduğu belirtilmedi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, Sony'ye düzenlenen siber saldırılardan ve tehditlerden Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu. Pyongyang ise saldırılarla ilgili olduğu iddiasını reddetmişti.

Saldırıların nedeni "The Interview"

İki ülke arasındaki son gerginlik, Sony'nin yapımcılığını üstlendiği "The Interview" (Röportaj) filmi nedeniyle yaşandı.

Komedi türü filmde, iki gazetecinin Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planlamaları anlatılıyor.

Kuzey Kore hükümeti daha önce komedi filmini "terör eylemi" olarak nitelemişti.

Filme tepki gösteren ve kendilerini "Barışın Koruyucuları" (Guardians of Peace) olarak adlandıran bir grup bilgisayar korsanı, filmi nedeniyle Sony'ye siber saldırılar düzenlemişlerdi.

Bazı saldırılarda Sony çalışanlarının maaş bilgileri ele geçirilip internet üzerinden yayınlanırken, bir diğer saldırıda da henüz vizyona girmemiş beş filmin senaryosu bilgisayar korsanları tarafından internette paylaşılmıştı.

Bilgisayar korsanları ayrıca, gönderdikleri e-maillerde filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmiş; "11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız" mesajı göndermişti.

Sony, tehditler ve siber saldırılar nedeniyle filmin vizyona girme tarihini erteleme kararı almış, ancak ABD Başkanı Barack Obama Sony'nin bu kararına tepki göstermişti.

Sonradan film planlandığı tarihte, 24 Aralık'ta, ABD'de bazı sinema salonlarında ve internet üzerinden gösterime girmişti.

ABD hali hazırda nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yaptırım uyguluyor.

İlgili haberler