Dolmabahçe saldırısının zanlısı tutuklandı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sarayı'nın girişindeki güvenlik görevlilerine dün el bombası atan ve silahlı saldırı girişiminde bulunan Fırat Özçelik tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Özçelik'in çıkarıldığı nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce "patlayıcı madde bulundurmak" ve "terör örgütü üyeliği" gerekçeleriyle tutuklandığını duyurdu.

Zanlı olayın ardından yakalanarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülmüş, emniyetteki işlemlerin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gönderilmişti.

DHKP-C üstlendi

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) bir internet sitesine gönderdiği açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

Halkın Sesi adlı internet sitesi, DHKP-C'nin saldırıyla ilgili yaptığı "Berkin Elvan'ın katillerini istiyoruz" başlıklı açıklamasını yayınladı.

Açıklamada "AKP'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) Başbakanlık Ofisi olarak kullandığı İstanbul Dolmabahçe Sarayı'na Berkin Elvan'ın katillerini koruyan AKP'den hesap sormak için saat 14:30'da bir savaşçımız tarafından silahlı eylem gerçekleştirilmiştir...Bir cepheli... sadece tek bir savaşçı gitti elini kolunu sallaya sallaya saraylarınızın kapısına dayandı" ifadeleri de yer almıştı.

Berkin Elvan 16 Haziran 2013'te Gezi olayları sırasında, başına isabet eden gaz kapsülü sonucu komaya girmiş, 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

DHKP-C imzalı duyuruyla ilgili olarak İstanbul Emniyeti'nden henüz bir açıklama gelmedi.

El bombaları patlamadı

Silahlı bir kişi, Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı'nın Ana Nizamiyesi önünde nöbet tutan polislere yaklaşarak iki el bombası atmış ancak bombalar patlamamıştı.

Polisler kaçmaya çalışan saldırganı yakalayarak etkisiz hale getirmiş, olayda yaralanan olmamıştı.

Dolmabahçe Sarayı girişinde bulunan patlamamış halde iki el bombası da, ekiplerce imha edilmişti.

DHA, saldırganın polis otosundan çıkarılırken "Yaşasın Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi. Berkin'in hesabı sorulacak!" diye bağırdığı bilgisini geçmişti.

'Saldırı Başbakanlık Ofisi'ne yönelik değil'

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ise dün olaydan sonra yaptığı açıklamada, bir gazetecinin "Saldırı Başbakanlık Ofisi'ne mi yönelik? sorusuna da, "Hayır. Sarayın girişindeki Nizamiyedeki polislere yönelik. Bizim arkadaşlarımıza yönelik" cevabını vermişti.

Selami Altınok saldırganın 30 yaşlarında olduğunu, 2003-2006 yıllarında hapis yattığını belirterek, "Bizce malum olan, bilinen bir terör örgütü mensubu olduğunu düşündüğümüz bir şahıs" demişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü zanlının üzerinde bir uzun namlulu silah ve bir tabanca olduğunu açıklamıştı.