Hindistan'da tecavüzle suçlanan iki polis açığa alındı

Telif hakkı reuters

Hindistan'da 14 yaşındaki bir kızı kaçırıp tecavüz etmekle suçlanan iki polis memuru açığa alındı.

Ülkenin en büyük haber ajansı Press Trust India'ya (PTI) göre üst düzey bir polis yetkilisi, kızın Çarşamba günü polisler tarafından karakola götürüldüğünü ve burada tecavüze uğradığını söyledi.

Polis yetkilisi şikayetin soruşturulduğunu, suçlanan iki polis memurunun kayıplara karıştığını da söyledi.

Kitlesel tepki

Hindistan'da cinsel şiddet konusu özellikle iki yıl önce Delhi'de bir kız öğrencinin otobüste toplu tecavüze uğramasından bu yana kamuoyunun gündeminde üst sıralarda yer alıyor.

23 yaşındaki öğrenci toplu tecavüz sırasında aldığı yaralar nedeniyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiş, olay dünya çapında tepkiye yol açmıştı.

Telif hakkı Reuters

Hindistan'daki tepkinin şiddeti hükümeti tecavüzle ilgili yeni yasalar çıkarmaya yöneltmişti.

Yeni yasalarda bazı durumlarda tecavüz için idam cezası verilebiliyor.

'Yeni yasa caydırmadı'

Fakat yeni yasaların tecavüz vakalarını caydırıcı bir etkisinin görülmediği hatta ülkede kadınlara yönelik saldırı ve tecavüz vakalarında artış olduğu belirtiliyor.

Geçen ay Delhi'de 26 yaşındaki bir kadın, internet taksi çağırma sitesi Uber'i kullanan bir şöförün tecavüzüne uğradığını bildirmişti.

Telif hakkı Getty

Polis memurlarının karıştığı son olay, geçen yıl iki küçük yaşta kızın kendisini asmış olarak bulunduğu kuzeydeki Uttar Pradeş eyaletinde, Badaun'un Musajhag bölgesinde meydana geldi.

Geçen yazki olayda önce iki kızın toplu tecavüze uğrayıp sonra asıldıkları haberleri çıkmış, sonra federal müfettişler kızların intihar ettiğini açıklamışlardı.

İlgili haberler