İngiltere'den Prense yönelik seks iddialarına yalanlama

Telif hakkı AFP

Buckingham Sarayı, ABD'de bir kadının İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in oğullarından York Dükü Prens Andrew ile küçük yaşta sekse zorlandığı iddialarını yalanladı.

Yasal nedenlerle adı açıklanmayan kadının Florida eyaletinde bir mahkemeye sunduğu belgelerde Prens Andrew'un da adı geçiyordu.

Kadın, henüz 17 yaşındayken banker Jeffrey Epstein'in, kendisini Prens Andrew da dahil bazı erkeklerle cinsel ilişkiye zorladığını iddia ederek dava açmış, Epstein 2008 yılında cinsel suçlardan mahkum olmuştu.

Florida eyalet yasalarına göre reşit olma yaşı 18.

Belgeler aynı kadının savcıların konuyu ele alışını sorgulamak için bu hafta açtığı yeni davada mahkemeye sunuldu.

Davacı kadın belgelerde Prens ile 1999 ve 2002 arasında henüz küçük yaştayken üç ayrı yerde (Londra, New York ve Epstein'ın özel mülkü olan bir Karaip adasında), cinsel ilişki kurmaya zorlandığını öne sürüyor.

Daha önce de eleştirilmişti

Prens Andrew daha önce banker Epstein ile ilişkileri nedeniyle eleştirilmişti.

Prens, 2010 yılının Aralık ayında, küçük yaşta birini fuhuşa zorlamaktan 18 ay hapis yatıp çıktıktan sonra Epstein ile buluşmuş ve ikilinin fotoğrafları medyada yer almıştı.

Prens'in ayrıca geçtiğimiz yıllarda Epstein'ın Florida'daki evine de gidip geldiği biliniyor.

Buckingham Sarayı, devam eden hukuki süreç hakkında yorum yapamayacağını bildirdi.

Saray Sözcüsü, "Bu olay Amerika Birleşik Devletleri'nde uzun süre önce gündeme gelen ve hala devam eden hukuki bir süreçle ilgilidir ve York Dükü davanın tarafı değildir. Bu nedenle davanın ayrıntıları üzerine yorum yapamayız. Ne var ki, şüpheleri ortadan kaldırmak için, küçük yaşta kişilerle uygunsuz ilişkilere girildiği iddialarının kesinlikle doğru olmadığını söylemeliyiz" dedi.