Üç Suudi sınır muhafızının kuşkulu ölümü

Suudi Arabistan'ın Irak sınırındaki bir sınır devriyesi daha önce bu bölgede pek görülmeyen bir intihar saldırısının hedefi oldu, saldırıda biri yüksek rütbeli bir subay olmak üzere üç sınır görevlisi öldü.

Suudi basını ölen üst düzey askerin, kuzey sınırındaki muhafızların komutanı General Odah El Belavi olduğunu yazdı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırıda ikisi intihar bombalarının patlamasıyla, ikisi de çatışma sonucu dört de saldırganın öldüğü duyuruldu.

Suudi Haber Ajansı'nın haberinde, olayın kuzeyde Arar bölgesindeki Suwayf'te meydana geldiği kaydedildi.

'Irak'tan geldiler'

İçişleri Bakanlığı dört saldırganın sınırı geçmeye çalıştığını kayediyor ama hangi yönde olduğunu belirtmiyor.

AP'ye ismini vermeden bilgi veren bir güvenlik yetkilisi ise silahlı saldırganların Irak tarafından geldiklerini söyledi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Ülkenin en yüksek dini kurumu Ulema Konseyi saldırıyı kınadı ve IŞİD ve El Kaide ile savaşında hükümeti desteklediğini yineledi.

Güvenlik önlemleri artırılmıştı

Suudi Arabistan'ın Irak ile 800 km'yi aşan bir sınırı var.

Hükümet, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ta birçok bölgeyi ele geçirmesinden sonra Temmuz ayında bu ülke ile olan sınırında güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Bunlar arasında sınır bölgesindeki tampon bölgenin 20 mile çıkarılması için burada yaşayan halkın en az bir yıl için başka yerlere yerleştirilmesi de var.

ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyona dahil olup, örgüt mevzilerine hava saldırıları düzenleyen dört Arap ülkesi var. Suudi Arabistan da bu ülkelerin başında geliyor.

Ürdün, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri de hava saldırılarına katılırken, Katar saldırılara lojistik destek veriyor.

IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi örgütün militanlarına bizzat bu ülkelere yönelik saldırı çağrısı yapmıştı.