Hayalet geminin kaptanı: Mersin'de denetlenmedik

Telif hakkı Reuters

770 sığınmacıyla İtalya kıyılarında beliren Blue Sky M gemisine kaptanlık eden Suriyeli sığınmacı Sarkas Rani, insan kaçakçılarıyla Türkiye'de Facebook üzerinden temasa geçtiğini öne sürdü.

İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, son anda gemiyi otomatik pilota geçirip mültecilerin arasına karıştığını itiraf eden Rani, tutuklandığı İtalya'da polise, bütün sığınmacılarla birlikte gemiye Mersin limanında bindiklerini, kalkmadan önce hiç bir aşamada Türk makamları tarafından hiç bir şekilde denetlenmediklerini söyledi.

Türkiye'nin en büyük dış ticaret limanı olan Mersin Limanı, 2007 yılında özelleştirilmiş ve işletme hakları 36 yıllığına Akfen Holding'e verilmişti.

İtalya'nın Gallipoli limanına çekilen gemiye kaptanlık eden Rani, kaçakçıların Facebook'a kişi başına 5 bin dolar gibi paralar karşılığında Avrupa'ya kaçak geçiş yaptırabileceklerini ifade eden ilanlar koyduklarını kaydetti.

'Beni kaptan yaptılar'

36 yaşındaki Sarkas Rani, İtalyan polisine verdiği ifadede, Avrupa'ya geçebilmek için, Türkiye'de bulunduğu sırada Facebook'ta gördüğü bu ilanlardan birine başvurduğunu, kaçakçıların denizci olduğunu öğrenince kendisine kaptanlık teklif ettiklerini anlattı.

Telif hakkı Reuters

Sarkas Rani, "Ayrıca 15 bin dolar vereceklerini ve bütün ailemi yanıma aldırabileceğimi de söylediler" diyor.

'Yunanlılar da kontrol etmedi'

Türkiye'den hareket ettikten sonra kötü hava koşulları yüzünden Yunanistan sahiline yaklaşmak zorunda kaldığını ve Yunan yetkililerden bir koyda fırtına geçene kadar bekleme izni istediğini anlatan Rani, bu izni aldıklarını, ama Yunan makamlarının da gemiyi kontrol etmediklerini anlattı.

Moldova bandıralı Blue Sky M Çarşamba günü İtalyan sahil güvenlik ekipleri tarafından farkedilerek Gallipoli limanına çekilmişti.

Ondan iki gün sonra da Ezadeen adlı bir başka gemi yüzlerce Suriyeli sığınmacıyla yine İtalya kıyılarında terkedilmişti.

İlgili haberler