Anayasa Mahkemesi'nden seçim barajı başvurusuna ret

Telif hakkı anayasa.gov.tr

Anayasa Mahkemesi (AYM) yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi konusunda yapılan başvuruyu yetkisizlik gerekçesiyle ve oy çokluğuyla reddetti.

AYM'nin başvuruları ele aldığı toplantısına Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç katılmadı. Kılıç'ın kararının nedeni bilinmiyor.

Anadolu Ajansı (AA) kararın ikiye karşı 14 oyla alındığını bildirdi. AA'nın haberine göre, AYM Bireysel başvurularda, usul yönünden bulunan eksiklikler nedeniyle konu bakımından yetkisizlik kararı verdi, başvuruların esasına girmedi.

Mahkeme daha önce Demokratik Sol Parti (DSP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Saadet Partisi'nin (SP) seçim barajına karşı ayrı ayrı yaptığı başvuruları birleştirmişti.

Haşim Kılıç daha önce Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, bazı siyasi partilerin "yüzde 10" seçim barajının hak ihlali olduğu tespitiyle iptal kararı verilmesini istediğini söylemişti. Kılıç, "Tabii şu aşamada esasa dair bir şey söyleyemem. Öncelikle halledilmesi gereken önemli usül sorunları var çünkü" demişti.

Kılıç'ın Habertürk gazetesine yaptığı açıklama ise iktidar çevrelerinin tepkisini çekmişti. Bunun nedeni AYM Başkanı'nın, mahkemenin seçim barajının kaldırılması yönünde karar alması halinde kararın bu yıl yapılacak genel seçimler uygulanacağını söylemesiydi.

HDP'li Kaplan: Kararımızı etkilemez

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise seçimlere parti olarak girmekte kararlı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AYM'nin kararının kendilerini etkilemeyeceğini söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kaplan, "Anayasa Mahkemesi şu kararı verir diye düşünmedik. Biz, yüzde 10 barajını var sayarak seçime girme kararı aldık" dedi.

Kaplan, AYM'nin yetkisizlik kararına ilişkin olarak da "Kısa bir açıklama, gerekçeli kararı görmek lazım" ifadesini kullandı.

Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için AYM'ye başvuruda bulunanların konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürebileceklerini belirten HDP'li Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü AHİM Sözleşmesine ek 1 nolu protokolün 3. maddesi hür seçimlerin yükümlülüğüne dikkat çekiyor. Anayasa'nın 90. maddesine göre bu sözleşme içeride geçerli ve kanun hükmünde olduğundan Anayasa Mahkemesi'nin kararı kanımca bu yönüyle eksik ve Anayasa'nın 90. maddesini dikkate almayan bir karar. Kararı, darbe sisteminin seçim barajının devamı şeklinde görmek gerekir."

Kılıç, 13 Mart'ta emekli oluyor

AYM Başkanı Haşim Kılıç, 13 Mart'ta yaş haddinden emekli oluyor. Bu nedenle AYM’de hem başkanlık hem de bir üyelik koltuğu boşalacak.

Başkanlık seçimi takvimi başkanın görev süresinin dolmasına 2 ay kala başlıyor.

AYM Başkanı, gizli oy ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçilecek.

17 üyeden oluşan mahkemede, 9 kişinin oyunu alan Başkan olacak.