Gözaltına alınan Hollandalı gazeteci serbest bırakıldı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Diyarbakır'da çalışan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink bugün evinde emniyetin Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alınmasından birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

Hollandalı gazeteci, evinde yapılan aramayı ve gözaltına alındığını Twitter sayfasından duyurmuştu.

Geerdink'in avukatı Suzan Erik, BBC Türkçe'ye polis sorgusunun ardından Hollandalı gazetecinin serbest bırakıldığını söyledi.

Gazetecinin evinde arama yapılması ve gözaltına alınmasıyla ilgili BBC Türkçe'ye bilgi veren Erik, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen arama kararı üzerine gazetecinin evinde arama yapıldığını, arama sonrası tutanakta ise "Yapılan aramada suç unsuruna rastlanmadığının" belirtildiğini söyledi.

Erik'in verdiği bilgiye göre tutanakta ayrıca savcılık talimatıyla gözaltına alındığı belirtiliyor.

Erik, "Yapılan işlem gözaltı işlemi, telefonu alınmış ama orada ona şifai olarak gözaltında değilsiniz denmiş" bilgisini aktarıyor.

'Twitter hesabında paylaştığı haber ve twitler sorulmuş'

Gazetecinin avukatı, ifadesinde Geerdink'e Twitter hesabında paylaştığı haber ve twitlerle ilgili sorular sorulduğu söyledi.

Erik'in BBC Türkçe'ye ilettiği ifade tutanağına göre gazeteci hakkında 17 Eylül 2014 tarihinde Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) sistemine yapılmış bir başvuru bulunuyor. Bu başvuruda, "Twitter'dan bir süredir takipçisi olduğum Frederike Geerdink isimli Hollanda vatandaşı hanımefendi Diyarbakır'dan çoğunlukla İngilizce dilinde haberler vermektedir. Üslubu tamamen terörü öven ve hükümetimiz ve devletimiz ile ilgili olumsuz kanaat oluşmasına yönelik paylaşımlarda bulunmaktadır" deniyor.

Bu başvuruda aynı zamanda gazetecinin "yabancı devletler adına ajanlık faaliyeti yürüttüğünü düşünmekteyim" deniyor.

Doğan Haber Ajansı, (DHA) 2006 yılından bu yana Türkiye'de çalışan ve 2012 yılı Ağustos ayında Diyarbakır'a yerleşen Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkarıldığı bilgisini geçmişti.

'Şok oldum'

Geerdink'in gözaltına alınması sırasında Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders de Ankara'da resmi temaslarda bulunuyordu.

Koenders bakanlığın resmi Twitter sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, Geerdink'in gözaltına alınması karşısında şok olduğunu ve konuyu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuşacağını söyledi.

Hollandalı gazetecinin Roboski üzerine bir kitabı bulunuyor.

İlgili haberler