'Kobani'nin yüzde 80'i Kürtlerin elinde'

Telif hakkı AFP

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Kobani'deki Kürt güçlerin son günlerdeki çatışmalarda kilit önemde alanları IŞİD'den (Irak Şam İslam Devleti) geri aldığını, böylece kentin yüzde 80'inde kontrolü ele geçirdiğini söylüyor.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen SOHR'dan gelen bilgiler, IŞİD'e karşı savaşan YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri)basın merkezinden yapılan açıklamayla da doğrulandı.

Kürt kaynakları ilerlemenin kuzey ve güneydoğu cephelerinde sağlandığını, kuzeydeki okullar bölgesinin ve güneydoğuda Su Deposu'ndan Miştenur eteklerine kadar uzanan bölgeden IŞİD'in tamamen püskürtüldüğünü söylüyorlar.

Silah ve mühimmat

YPG ve kadın milis gücü YPJ güçlerinin çatışmalarda, tespit edilebildiği kadarıyla 11 IŞİD mensubunu öldürdüğü, önemli miktarda silah ve mühimmat ele geçirdiği, güneydoğuda ise IŞİD'in araçlı intihar saldırısını engellediği de kaydedildi.

Telif hakkı AP

Kobani'de oluşturulan kanton yönetiminin Dış İşleri yetkilisi İdris Nassan da ilerleme haberlerini doğruladı, ama IŞİD güçlerinin Maktala ve Kani Kordan bölgelerini kontrol etmeye devam ettiğini ekledi.

Nassan, "Birkaç gün içinde YPG birimlerinin bütün kenti kontrol altına almasını umuyorum" dedi.

Kürt yetkili, "İlerleme hızlandı ve hava saldırıları da yoğunlaştı" diye konuştu.

'Hedef Miştenur tepesi'

Kobani'nin savunmasına bir peşmerge gücü ile katılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw haber sitesi ise YPG ve Peşmerge ortak kuvvetlerinin hala IŞİD'in elinde bulunan stratejik Miştenur tepesine bir taarruza hazırlandıklarını yazıyor.

Centcom (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) tarafından yapılan açıklamada Pazar günü Kobani'de IŞİD'e ait 11 mevzinin imha edildiği açıklandı.

Telif hakkı AP

IŞİD Eylül ayında Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kentine kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Çatışmalarda yüzlerce kişi öldü.

IŞİD'in saldırısı nedeniyle on binlerce Kobanili Türkiye'ye sığınmıştı.

İlgili haberler