ARŞİV ODASI: Cevher Özden (Banker Kastelli), 1983

Arşiv Odası programımızda bu hafta, 1980'lerde herkesin bildiği, 'para' denince akla gelen ilk isimlerden Cevher Özden, nam-ı diğer Banker Kastelli'yle 1983 yılının son günlerinde yapılmış bir söyleşi var.

ARŞİV ODASI: Cevher Özden (Banker Kastelli), 1983 - Programı izlemek için tıklayın

Özden, 1980 yılında 24 Ocak Kararları ile serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle finans piyasasındaki asıl patlamasını yaptı.

Banker Kastelli, halka yastık altı birikimlerini yüksek faiz karşılığı kendisine yatırmaları için reklamlarla çağrıda bulunuyordu. Vadedilen faiz oranları yıllık enflasyonun 4 katıydı.

Ancak 1981 sonunda bankerler birer ikişer batmaya başladı. Kastelli de bankaların "mevduat sertifikası" satmayı bırakması üzerine 1982'de battı.

1982 yılında kaçan, aynı yıl yakalanıp tutuklanan Kastelli, 255 gün cezaevinde kaldıktan sonra Mayıs 1983'te serbest bırakıldı. Uzun yıllar süren yargılama süreci sonunda beraat etti ancak ekonomik olarak bir daha toparlanamadı.

Bu programda Cevher Özden, cezaevinden çıktıktan sonra yaşadıklarını ve geleceğe dönük planlarını BBC Türkçe'den Tayfun Ertan'a anlatıyor.

ARŞİV ODASI'NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

ARŞİV ODASI

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği Arşiv Odası BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da başladı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.

O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.

Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.

İlgili haberler