İstanbul'da Charlie Hebdo eylemleri

Telif hakkı EPA

Charlie Hebdo dergisi saldırısını kınamak için, İstanbul Taksim'deki İstiklal Caddesi'nin girişinde bulunan Fransız Konsolosluğu önünde Perşembe gün boyunca çeşitli eylemler düzenlendi.

Çarşamba günü Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen saldırıda 12 kişi öldürülmüştü.

Perşembe gün boyunca Konsolosluk binası önüne gelen gruplar çiçekler bıraktı, mumlar yaktı, üzerinde 'Je Suis Charlie' (Ben Charlie'yim) yazılı dövizler taşıdı.

Akşam saatlerinde aralarında Türkiye Yazarlar Sendikası ve Sanatçılar Girişimi'nin de bulunduğu bazı sendika, kitle örgütü ve grupların çağrısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Bunu takiben ise bünyesinde farklı sol parti ve grupları da barındıran Birleşik Haziran Hareketi'nin çağrısıyla Mis Sokak'tan Fransız Konsolosluğu önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşte 'Eşitlik / Egalité', 'Özgürlük / Liberté', 'Kardeşlik / Fraternité', 'Korkmuyoruz' yazılı dövizler taşındı.

Yürüyüşün sonunda sanatçı Barış Atay tarafından okunan basın açıklamasında, "Fransa'daki saldırıyı gerçekleştiren islamcı terör örgütünün ülkemizdeki destekçilerinin açıklamaları aydınlar ve ilerici insanlar tarafından dünyanın hiçbir yerinde ciddiye alınmamalıdır. Türkiye'nin ilericileri ve devrimcileri Charlie Hebdo'nun yanındadır" ifadelerine yer verildi.

İlgili haberler