Charlie Hebdo saldırısının zanlıları kim?

Telif hakkı EPA

Paris'te Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen ve 2'si polis 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırının ardından Fransız polisi Cezayir asıllı iki kardeşin peşine düştü.

Polis açıklamalarında 'Silahlı ve son derece tehlikeli' olarak tanımlanan Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin fotoğrafları da kamuoyu ile paylaşılmış durumda.

32 yaşındaki Cherif Kouachi, 2008'de hüküm giymiş birisi. Ebu İssen ismini de kullanan zanlı, Fransız polisi tarafından 'radikal eğilimleri olan bir cihatçı' olarak kabul ediliyor.

Cherif Kouachi, 2003'te Irak'ta ABD ve İngiltere askerlerine karşı El Kaide'ye katılarak savaşmak isteyenlere yardım eden bir örgüt ağına dahil olmuştu.

Fransa'nın kuzeybatısındaki Rennes kentindeki bir yetimhanede büyüyen Cherif önce bir spor salonunda kondisyoner olarak çalışmaya başlamış. Fransız La Liberation gazetesi, daha sonra Paris'e, kardeşi Said'in yanına gelen Cherif'ib bir pizzacı için kuryelik işine girdiğini yazıyor.

CANLI: Charlie Hebdo saldırısına dair son gelişmeler

Cherif Kouachi, 2005 yılında Suriye'ye gitmek üzere uçağa binmek üzereyken polis tarafından gözaltına alınmıştı. O dönemde Suriye, Irak'a gidip ABD'ye karşı savaşmak isteyen cihatçıların geçiş kapısıydı.

2008'de 'militan faaliyetleri' nedeniyle hüküm giyen Cherif, 3 yıl hapse mahkum edilmiş ancak cezanın 18 aylık kısmı askıya alınmıştı.

2010'da Cherif'in adı bir radikal İslamcıyı hapisten kaçırmayı planlayan grupla anılmıştı.

Kaçırmak istedikleri Sumeyn Ait Ali Belkacem adlı mahkum, Cezayir İslami Ordusu (GIA) örgütünün üyesiydi.

Belkacem, 1995'teki Paris metrosunda düzenlenen ve 30 kişinin yaralandığı bombalı saldırının sorumlusu olarak hüküm giymiş ve 2002'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

34 yaşındaki Said Kouachi de Belkacem'i hapisten kaçırma planına adı karışmış bir isim. Ancak her iki kardeş de delil yetersizliği nedeniyle yargılanmamıştı.

Kardeşlerin Paris'in Stalingrad bölgesindeki bir camiye sık sık gittikleri söyleniyor ve burada radikal İslamcı imam Ferid Benyetu'nun etkisi altına girdikleri iddia ediliyor.

Fransız haber ajansı AFP, Said Kouachi'ninkimlik kartı saldırı sonrasında kaçmak için kullandıkları arabada bulunduğu bilgisini geçti.

Telif hakkı AFP

İlgili haberler