Fransa'da yeni saldırı: 1 polis öldü

Telif hakkı AFP

Dünkü Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırısında 12 kişinin ölmesinin ardından bugün de Paris'te silahlı kişiler bir polisi öldürdü, bir belediye çalışanını da ağır yaraladı. Ülke genelinde Müslümanlara yönelik saldırılar olduğu haberleri de geliyor.

Bu sabah Paris'in güneyinde bir metro istasyonunda düzenlenen saldırı sonrasında bir kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Fransız haber ajansı AFP, polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, saldırganın otomatik silahla ateş açtığını söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kabinenin Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantısını terk ederek saldırının düzenlendiği Porte de Chatillon bölgesine gitti.

Olayın dünkü saldırı ile bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.

7 kişi gözaltında

Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili olarak ise BBC'ye konuşan Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henri Brandet, yedi kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Telif hakkı AFP

Sözcü Brandet, gece yarısı gözaltına alınanların tümünün zanlıların akrabaları ya da arkadaşları olduğunu belirtti.

Gözaltıları, sayı açıklamadan duyuran ilk kişi ise Fransa Başbakanı Manuel Valls oldu.

Fransız RTL Radyosu'na konuşan Valls, adları açıklanan zanlılar Şerif ve Sair Kuaçi kardeşlerin istihbarat servisleri tarafından bilindiğini ve bu kişilerin daha önce izlendiğine "şüphe olmadığını" söyledi.

Temel kaygılarının yeni bir saldırıyı önlemek olduğunu vurgulayan Valls, Kuaçi kardeşlerin fotoğraflarının medyaya servis edilmesinin de doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Telif hakkı AFP

Dünkü saldırının zanlılarından 32 yaşındaki Şerif Kuaçi'nin daha önce cihatçı savaşçıları Irak'a göndermekten hüküm giydiği açıklanmıştı.,

Fransız medyası üçüncü şüphelinin Hamid Murad olduğunu bildirmiş, 18 yaşındaki Murad'ın adının sosyal medyada yayıldığını gördükten sonra polise teslim olduğu açıklanmıştı.

Dün Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıda dördü Fransa'nın önde gelen karikatüristlerinden 12 kişi ölmüştü. Ölenler arasında derginin Yazı İşleri Müdürü Stéphane Charbonnier de vardı.

Charlie Hebdo'nun Kasım 2011'de Muhammed Peygamber'in karikatürlerini yayımlaması, dünya çapında Müslümanların tepkisini çekmişti.

Telif hakkı BBC World Service

Görgü tanıklarına göre silahlı saldırganlar, derginin başkent Paris'teki ofisine kalaşnikoflarla ateş açtı. Fransız polisi saldırganların "Peygamberin intikamını aldık" diye bağırarak kaçtıklarını açıkladı.

Fransa'da ulusal yas

Fransa'da bugün ulusal yas ilan edildi.

Telif hakkı AFP

Öğlen ülke çapında bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve Paris'teki Notre Dame kilisesinin çanları çalacak.

Ülkede en üst düzeyde "terör alarmı" verildi ve medya kuruluşları, ibadethaneler, toplu taşıma merkezleri ve diğer hassas alanlara takviye güvenlik gücü gönderildi.

İlgili haberler