Fransa'da çifte rehine krizi

Telif hakkı Getty

Silahlı kişilerin bir Yahudi marketine girerek ateş açması ve en az beş kişiyi rehin almasının ardından Paris'te büyük bir güvenlik alarmı var.

BBC'ye bilgi veren bir kaynak olayda beş kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Ancak ölüm haberleri yetkililer tarafından ısrarla doğrulanmıyor.

Fransız medyası polis kaynaklarına dayanarak marketi basanların, günün erken saatlerinde Dammartin-en-Goële kasabasında çevresi sarılan Charlie Hebdo dergisi katliamı zanlılarına bir şey olursa rehineleri öldürmekle tehdit ettiklerini bildirdi.

Dükkanın çevresi yüzlerce polis tarafından sarılmış durumda.

Telif hakkı Getty

Porte de Vincennes mahallesindeki marketin çevresi boşaltıldı.

Paris'in doğusundaki Yahudi gıda marketine düzenlenen silahlı saldırı ve ortaya çıkan ikinci rehine krizi üzerine polis, saldırıya uzakta, Paris'in merkezindeki Marais Yahudi mahallesindeki bütün dükkanların kapatılmasını istedi.

Fransız polisi, saldırganların Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırının ertesi günü Paris'te bir kadın polisi öldüren kişiler olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Telif hakkı AFP

Daha önceki saldırının ardından Amedy Coulibaly ve Hayat Boumeddiene adlı iki zanlı için arama emri çıkarılmış ve şüphelilerin fotoğrafları da paylaşılmıştı.

VİDEO: Polis operasyonunun ilk anları

Fransız medyasında en az 5 rehinenin olabileceği yönünde haberler yer alıyor.

Fransız haber ajansı AFP, saldırganın markete yerel saatle 13.00 sularında iki makineli tüfekle girdiği haberini geçti.

Bölgedeki okullara öğrencilerini dışarıya çıkarmamaları çağrısı gönderildi.

Hollande: Biliyorduk

Hükümet ilgili bakanlarla hem kuzeyde bir kasabada hem Paris'teki bir markette devam eden rehine krizleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toptılar yapıyor.

Telif hakkı AP

Krizle ilgili kabineye, Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında Başbakan Manuel Valls, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Adalet Bakanı Christiane Taubira katılıyor.

Bugün bir kaç kez açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Her an her şeyin olabileceğini biliyorduk” dedi.

Hollande, son aylarda saldırı planlamaları yapıldığını bildiklerini ve bu planların bir kısmını da açığa çıkardıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı daha önce de yerel yönetimlere çağrıda bulunarak halkın korunması için ellerinden geleni yapmalarını istemişti.

Yerel yetkililer, bugün Hollande'ın yanı sıra Başbakan Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ün katıldığı bir başka kriz toplantısına katıldılar.

Cumhurbaşkanı Hollande, Müslümanlara da seslenerek "Fransız halkı ayrımcılık kurbanı olmayacağını ve yasalar karşısında eşit muamele göreceğini bilmeli" dedi.

İlgili haberler