İtalya'dan ortak AB istihbarat servisi önerisi

Telif hakkı Reuters

Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırıların ardından İtalya'dan, Avrupa'nın ortak bir istihabarat servisi kurması önerisi geldi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi La7 kanalında yayımlanan "Otto e mezzo" (sekiz buçuk) programında yaptığı açıklamalarda, "Ortak para birimimiz var, ortak güvenlik ve istihbarat sistemimiz de olmalı" dedi. Renzi, "Avrupa ortak istihbarata doğru ilerlemelidir. Avrupa teröre karşı birlik içinde durmalıdır" diye konuştu.

"Paris'i vurmak Avrupa'nın kalbini vurmaktır, hepimiz yaralandık" diyen Renzi, Pazar günü Paris'te yapılacak dayanışma yürüyüşüne kendisinin de katılacağını açıkladı.

Telif hakkı Getty

İtalya Başbakanı, geçmiş nesillerin Kızıl Tugaylar ve savaş tehdidiyle yaşadığını hatırlatarak şimdiki neslinse "farklı bir durumda" olduğunu belirtti ve "İtalya bu koşullara karşı tamamen güvende olmasa da hazırlıklıdır" dedi. Renzi, İtalya'ya yönelik somut bir tehdit belirtisi bulunmadığını ancak alarm seviyesinin yükseltildiğini de vurguladı.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano da geçen Perşembe günü yaptığı açıklamada güvenlik alarmı seviyesinin en üst düzeye yükseltildiğini duyurmuştu.

Alfano, "İtalya en üst alarm seviyesindedir. Hedef halinde olan dünyanın bir parçasıyız. Hiçbir unsuru hafife alamayız" demişti. İtalya'da özellikle ulaşım ağı, sembolik mekanlar, ibadet merkezleri, kamu kurumları ve medya kuruluşlarına ait binalarda güvenlik önlemleri artırılmıştı.

İlgili haberler