Coulibaly: Eylemlerimiz tamamen meşru

Telif hakkı AFP

Fransa'nın başkenti Paris'te, Perşembe günü bir Yahudi süpermarketinde 19 kişiyi rehin aldıktan sonra polis operasyonunda öldürülen Amedy Coulibaly'ye ait olduğu öne sürülen bir video yayımlandı.

Coulibaly Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bayrağı altında konuştuğu videoa, Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyen Said ve Cherif Kouachi kardeşlerle birlikte hareket ettiklerini söylüyor, "Eylemlerimizin etkisini artırmak için ekibimizi ikiye ayırdık" diyor.

Charlie Hebdo dergisine Çarşamba günü düzenlenen saldırıda 12 kişi ölmüştü. Kouachi kardeşler, eylemden 53 saat sonra kuşatıldıkları bir matbaada öldürülmüştü.

Aynı gün bir süpermarkette 19 kişiyi rehin alan Coulibaly, Kouachi kardeşlerin salıverilmemesi halinde rehineleri öldüreceği tehdidinde bulunmuştu.

Kouachi kardeşlerin öldürülmesinden hemen sonra polis süpermarkete baskın yaptı ve Coulibaly öldürüldü. Coulibal'nin operasyonan önce dört rehineyi öldürdüğü açıklandı.

Coulibaly videoda, "Yaptıklarımız tamamen meşrudur. Saldırdıktan sonra karşılık beklememek olmaz. Ne olup bittiğini anlamamış gibi, kurban rolü yapıyorsunuz" diyor.

Amedy Coulibaly'nin videoda, Çarşamba günü bir kadın polisin öldürüldüğünü itiraf ettiği belirtiliyor.

İlgili haberler