ABD, Paris'teki yürüyüşe katılmama gerekçesini açıkladı

Pazar günü 3 milyona yakın kişinin ve çok sayıda dünya liderinin katıldığı Paris'teki 'Birlik Yürüyüşü'nde ABD'nin sadece büyükelçi düzeyinde temsil edilmesinin ardından ilk açıklama Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi.

Geçen hafta yaşanan saldırılarda 17 kişinin öldüğü Fransa ile ABD arasındaki bağların çok köklü olduğuna vurgu yapan Kerry, "Aramızdaki bağ tek bir güne ya da tek bir ana dayanmıyor" dedi.

'Büyük Birlik' yürüyüşünün gerçekleştiği sırada Dışişleri Bakanı Kerry ise Hindistan ve Pakistan'da temaslarda bulunuyordu.

"Kişisel olarak orada olmayı çok isterdim" diyen Kerry, önceden verilmiş sözleri yerine getirmenin de önemli olduğuna vurgu yaptı.

Gerekçe güvenlik

ABD'li yayıncı kuruluş CBS'e bilgi veren Beyaz Saray yetkilileri Obama'nın büyük kalabalıklar içerisinde gerekli güvenlik protokolünün uygulanamayacak olması nedeniyle yürüyüşe katılmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ve iktidarın diğer önde gelen isimlerinin Paris'teki yürüyüşe katılmaması Amerikan basınında eleştiri konusu olmuştu.

Pazar günkü yürüyüşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu vardı.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, terörle mücadele zirvesi için Paris'te bulunmasına karşın yürüyüşe katılmamıştı.

Kerry'nin bu hafta Paris'te olması bekleniyor

Fransa'yı "ABD'nin en eski müttefiki" olarak tanımlayan Kerry, Hindistan ziyaretinin ardından Paris'e gideceğini söyledi.

İlk saldırı anından itibaren Fransız yetkililerle yakın temas kurduklarını söyleyen Kerry, karşılıklı istihbarat paylaşımı yaptıklartını da sözlerine ekledi.

Kerry'nin bu hafta içerisinde Paris'e gelmesi bekleniyor.