Fransa'da saldırılarla ilgili kriz toplantısı

Telif hakkı Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te geçen hafta gerçekleştirilen saldırılar ardından kabine üyeleriyle düzenlenecek ulusal güvenlik toplantısına başkanlık edecek.

Toplantı, haklarında bilgi sahibi olunan militanların nasıl olup da böylesi saldırılar gerçekleştirebildikleri sorusuna cevap arandığı bir ortamda gerçekleştiriliyor.

Geçen hafta Paris'te Charlie Hebdo dergisine baskın ile polis memurlarına ve Yahudi inancına uygun yiyeceklerin satıldığı bir markete düzenlenen saldırılarda 17 kişi ölmüştü.

Pazar günü Paris'te 1.5 milyondan fazla kişi yürüyüş yaptı.

Yürüyüşe dünyanın dört yanından yaklaşık 40 ülke lideri katıldı.

Telif hakkı Getty

İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu yürüyüşe katılan liderler arasındaydı.

Cumhurbaşkanı Hollande Başbakan; Başbakan Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ün de dahil olduğu kabine üyeleri ile güvenlik hizmetleri liderleriyle sabah saatlerinde buluşacak.

Bu arada Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçen haftaki saldırıların ardından 5000 polisin ülkedeki 700 Yahudi okulunu korumak için görevlendirildiğini açıkladı.

Ülke genelinde de 10 bin kişilik polis gücü mobilize edilmiş durumda.

Paris'in güneyindeki bir Yahudi okulunda velilerle buluşan Cazeneuve ayrıca önümüzdeki iki gün boyunca güvenliğin sağlanması için askeri güçlere de takviye yapılacağını söyledi.

Başbakan Valls geçen hafta saldırılarla ilgili açık eksikler olduğunu söylemişti.

İçişleri Bakanı Cazeneuve, geçen hafta, Fransa'nın önümüzdeki haftalarda da en üst düzeyde alarmda olacağını açıklamıştı.

Telif hakkı BBC World Service

Fransız polisi, üç saldırganın suç ortaklarını arama çalışmalarını sürdürüyor.

Bunlar arasında Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumeddiene de var.

Bununla birlikte Türk yetkililer Coulibaly'nin Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmiş olabileceğini belirtiyor.

İlgili haberler