Almanya'da İslam karşıtı gösteriler göçmenleri korkutuyor

Telif hakkı REUTERS

Dört aydır Almanya'da hızlı bir şekilde yayılan Pegida (Batı'nın İslamileşmesine karşı Yurtsever Avrupalılar) hareketi ülkedeki Türkiye kökenliler arasında kaygıya neden oluyor. Türk-Alman gazeteci Lamiye Adilgızı'nın haberi.

Berlin'den 29 yaşındaki Türkiye kökenli Alman vatandaşı Şirin Manolya Sak, Pegida'yı "Bir korku filmi" sözleriyle tanımlıyor.

Türkiye kökenliler Almanya'daki en geniş göçmen kitlesini oluşturuyor.

Türkiye kökenli gençleri, yaşadıkları ülkeyi terk edip Türkiye'ye gitmeye yatkın hale getiren nedenler listesinin başında İslamofobi geliyor.

Telif hakkı AFP

Bu gençlerin büyük çoğunluğu Türkiye'ye hiç gitmemiş.

Türkiye'yle ilgili bilgileri, misafir işçi olarak Almanya'ya gelen ama bu ülkedeki daha iyi hayat koşulları nedeniyle Türkiye'ye dönmeyen ebeveynlerinden öğrenmişler.

Sak'a göre Pegida gösterileri sürpriz değil. Zira Almanya'da yıllardır ayrımcılığa maruz kalan kendi toplumu açısından ortadakinin yeni bir mesele olmadığını söylüyor.

"Yeni gelişen Pegida hareketi Alman toplumu içinde hep vardı. Çeşitli kültür ve etnik gruplardan yabancılar, özellikle de Müslüman kökenliler, bu tür bir ayrımcılık ve ırkçılıkla hep karşı karşıyaydı."

Yüzde 57: İslam bir tehdit

Bertelsmann Vakfı tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Almanya'da Müslüman olmayanların yüzde 57'si İslam'ı bir tehdit olarak görüyor.

Yüzde 61'i ise İslam'ın Batılı hayat tarzlarınca özümsenemeyeceğine inanıyor.

Telif hakkı Getty

Pegida'nın Facebook sayfasında Türklerin laiklik sayesinde 'daha iyisini yapabilecekleri' belirtiliyor:

"Türklerin babası, Mustafa Kemal Atatürk, din ve devleti birbirinden ayırdıktan sonra Türkiye'ye başarılı bir şekilde liderlik yaptı ve böylece Müslüman bir ülkenin bunu yapabileceğini gösterdi."

Pegida karşıtı gösteriler

Türkiyeli ve Müslüman kökenli diğer göçmenler; Berlin, Köln, Dresden, Stuttgart, Münih ve Hamburg'da Pegida karşıtı gösterilere katıldı.

Bu tür karşı gösterilerin sonuncusu Berlin'deki Türkiyeli toplumu tarafından, Pegida gösterisiyle aynı yer ve zamanda, 5 Ocak'ta Branderburg Kapısı önünde gerçekleştirildi.

BBC'ye konuşan, Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratik Birlik'ten (CDU) Türkiye kökenli milletvekili Alman milletvekili Cemile Giousouf "Türkler korkuyor" diyor.

Camilere saldırılar ve okul duvarlarına yapılan Türk karşıtı grafitiler Almanya çapında artışta.

Giosouf, bu protestoların hem Alman Türk toplumu hem de Alman demokrasisi için en önemli sinyal olduğunu söylüyor.

Telif hakkı AFP

Berlin'deki Pegida karşıtı gösteriyi şöyle yorumluyor Giosouf: "Alman Türkler bir kez daha mağdur olmadıklarını ve bölücü hareketlere karşı bir araya gelebildiklerini gösterdiler." Sak'a göre Türkiyeli göçmen toplumundan insanların çoğu gelişmelerden bıkmış durumda.

Birçoğu, ırkçılık, toplumsal ayrımcılık ve İslamofobi'ye karşı uzun yıllar süren çabaların ardından bir çıkış yolu göremedikleri için Türkiye'ye dönmeyi tercih ediyor.

Sak, "Başarılı olduğunuzu ve uyumlu bir şekilde birlikte yaşama isteğinizi ispatlamak için ne kadar büyük çaba sarf ettiğinizin önemi yok. Bu imkânsız. Almanlara yaranamazsınız" diyor.

Bundan dolayı Berlin ve İstanbul arasında mekik dokuyarak yaşadığını söylüyor.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın (Tavak) 2013'te yaptığı kamuoyu araştırması sonuçlarına göre Türkiye'ye dönenler, büyük oranda Almanya'da doğup büyüyen üçüncü ve dördü kuşaktan Türkiyeli göçmenler.

18 ila 40 yaş arasındaki bu kişiler "Almanya'da kendileri için bir gelecek şansı görmedikleri için ülkeyi terk ettiklerini" söylüyor.

Birçoğu misafir işçi ebeveynleri ya da büyük baba ve büyük annelerine kıyasla akıcı şekilde Almanca konuşuyor.

Bununla birlikte Alman toplumuyla uyumda hâlâ problem yaşıyorlar.

Karşılaştıkları ciddi ekonomik yoksunluk ve ayrımcılık onları Türkiye'ye geri dönmeye itiyor.

63 bin Türk geri döndü

Araştırmaya göre 2013 yılında 63 bin Türk, Almanya'dan Türkiye'ye döndü.

Tavak'ın başındaki Faruk Şen'e göre bu sayıların önümüzdeki yıllarda da değişmesi beklenmiyor.

Telif hakkı AP

Bununlar birlikte Şen, "Pegida gösterileri, amaçlarının geri tepeceğini ortaya çıkardı. Türkler, geri adım atmak yerine kalmayı ve 1990'ların başında olduğu gibi çok daha fazla örgütlenerek direnmeyi seçecekler" diyor.

Berlin'deki karşı gösteriye katılan, 20'li yaşlarının başındaki başka bir Türkiyeli göçmen, Şen'i onaylar biçimde, Almanya'daki şartlar olumlu olmadığı halde Türkiye'ye dönmeyi planlamadığını söylüyor.

Genç göçmen, hükümeti sorunu ciddi bir şekilde ele almaya çağırıyor ve ekliyor: "Bu, yabancı düşmanlığı değil. Herhangi bir tür göçmenlik karşıtlığı da değil. Bu aslında İslamofobi ki bu korkunç ve feci."

İlgili haberler