Charlie Hebdo yönetmeni: Yeni sayımız Türkçe de basılacak

Telif hakkı AP

Fransa'da saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun genel yayın yönetmeni, saldırı sonrası hazırladıkları ve kapağında Muhammed Peygamber'i ağlarken ve elinde "Ben Charlie'yim" yazan bir döviz tutarken gösteren derginin Türkçe olarak da basılacağını söyledi.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre Gerard Biard düzenlediği basın toplantısında derginin son sayısının aralarında Arapça, İngilizce ve Türkçe'nin de olacağı altı dile çevrileceğini ancak sadece Fransızca İtalyanca ve Türkçe versiyonlarının basılı olacağını söyledi.

Bunlar arasında en önemli baskının Türkçe olduğunu söyleyen Biard "Çünkü Türkiye zor bir dönemden geçiyor ve laiklik saldırıya uğruyor." diye konuştu.

Saldırı sonrasında dergiye kapısını açan Fransız Liberation gazetesi, yeni sayının Cumhuriyet gazetesi tarafından basılacağını yazmıştı.

Cumhuriyet gazetesi ise henüz bu haberi doğrulamadı.

Biard'a göre derginin İngilizce, Arapça ve İspanyolca çevirileri ise yalnızca elektronik ortamda okuyucu ile buluşabilecek.

'Ağlayan bir peygamber çizdik'

Basın toplantısında konuşan karikatüristlerden Luz neden böyle bir kapak yaptıklarını şu sözlerle anlattı:

"Bu, dünyanın istediği birinci sayfa değil, ama bizim istediğimiz birinci sayfa. Bu, teröristlerin istediği bir birinci sayfa değil, çünkü içinde teröristler yok. Sadece ağlayan küçük bir adam var. O Muhammed, onu tekrar çizdiğimiz için üzgünüm. Ama çizdiğimiz Muhammed herşeyden öte ağlayan bir adam" diye konuştu.

Kapağa tepkiler

Bu arada Muhammed Peygamberi resmeden kapak, sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor.

Dünyanın saygın medya kuruluşlarının bir kısmı kapağı yayınlarken, bir kısmı ise kullanmamayı tercih etti.

BBC Pazartesi akşamı ikinci kanalındaki haber programı Newsnight'ın bir paketinde kapağı kısa bir süre gösterirken, New York Times gazetesi ve CNN ise daha temkinli yaklaşıyor.

Charlie Hebdo'nun 3 milyon adet basılacak yeni sayısının kapağında gözü yaşlı Muhammed Peygamber büyük harflerle "JE SUİS CHARLİE" (BEN CHARLİE'YİM) yazılı bir dövizi tutuyor, üstte ise yine büyük harflerle "TOUT EST PARDONNE" (HER ŞEY AFFEDİLDİ) yazıyor.

İlgili haberler