Cumhuriyet: Polis dağıtım kamyonlarını bastı

Telif hakkı cumhuriyet.com.tr

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun özel sayısından dört sayfalık bir seçki yayımlayan Cumhuriyet gazetesi, polisin günün ilk saatlerinde matbaa çıkışında dağıtım kamyonlarını durdurduğunu duyurdu.

Cumhuriyet, kapaktaki Muhammed Peygamber karikatürünün seçkide yer almadığının tespiti üzerine dağıtıma izin verildiğini bildirdi.

Gazetenin internet sitesindeki habere göre, dağıtım kamyonları saat 01.10'da İstanbul Esenyurt'taki Doğan Medya Grubu'na ait Doğan Printing Center (DPC) çıkışında durduruldu. Polis ekiplerinin 40 dakika süreyle Cumhuriyet gazetesini kontrol etti. Emniyet yetkilileri savcılığı arayarak yayın hakkında bilgi verdi. Savcılık da Charlie Hebdo'nun özel sayısının kapağındaki karikatürün seçkide yer almadığı bilgisi üzerine engeli kaldırdı. Kamyonların dağıtıma çıkmasına izin verildi.

'Dayanışmanın parçası'

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer ise Charlie Hebdo seçkisinin yayımlanmasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Yazarlarını terör saldırılarında yitiren Cumhuriyet, Charlie Hebdo katliamının acısını çok iyi anlamaktadır. İfade özgürlüğüne yönelik bu saldırıyı en şiddetli biçimde kınadık. Dayanışmamızı haber ve yorumlarımızla gösterdik. Bu dayanışmanın parçası olarak Charlie Hebdo'nun özel sayısından 4 sayfalık bir seçkiye bugün gazetemizde yer veriyoruz."

"Bu seçkiyi hazırlarken yayın ilkelerimiz ışığında toplumların inanç özgürlükleri ve dini hassasiyetlerine de özen gösterdik. Cumhuriyet, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ifade özgürlüğünü savunmaya var gücüyle devam edecektir. Yayınladığımız seçkide çok sayıda istişare sonrasında derginin kapak sayfasına yer vermedik."

Geniş güvenlik önlemleri

Öte yandan, polis Cumhuriyet gazetesinin İstanbul Şişli'deki binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cihan Haber Ajansı (CHA), binaya çıkan tüm sokakların kapatıldığını bildirdi.

CHA, polis ekiplerinin gazetenin bugünkü baskısıyla ilgili olası tepki ve fiziki saldırının önüne geçmek için tedbir aldığının iddia edildiğini aktardı.

Geçen hafta Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine düzenlenen saldırıda, beşi derginin karikatüristi 12 kişi ölmüştü. Ölenler arasında Charlie Hebdo Yazı İşleri Müdürü Stéphane de vardı.

Derginin bugün ilk etapta 1 milyon adet basılan özel sayısının kapağında, gözü yaşlı Muhammed Peygamber büyük harflerle "JE SUİS CHARLİE" (BEN CHARLİE'YİM) yazılı bir dövizi tutuyor, üstte ise yine büyük harflerle "TOUT EST PARDONNE" (HER ŞEY AFFEDİLDİ) yazıyor.

Charlie Hebdo'nun son sayısı İngilizce ve Arapça dahil altı dilde okunabilecek.

"Yeni birşey söylememiz gerekiyordu"

Derginin yazı işleri müdürü Gerard Biard, "Dergiyi çıkardığımıza, çıkarabildiğimize, bunu başarabildiğimize memnunuz. Zor bir işti. Birinci sayfayı oluşturmak karmaşık bir işti. Hem yeni birşey, hem de yaşamak zorunda kaldığımız olay hakkında birşey söylememiz gerekiyordu." dedi.

Charlie Hebdo'nun son sayısının ilk sayfası Fransız medyasında geniş şekilde yer aldı.

Fransa dışında da Washington Post, Frankfurter Allgemeine, Corriere della Sera ve Guardian gazeteleri derginin kapak sayfasına yer verdi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daysa çok az sayıda basın yayın organı derginin kapank görüntüsünü yayımladı.

İlgili haberler