'Charlie Hebdo'yu yayımladık. Çünkü...'

Telif hakkı Getty

Geçen hafta Paris'teki ofisine saldırı düzenlenen Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun özel sayısı İtalya'da Il Fatto Quotidiano gazetesi tarafından yayımlandı. Gazetenin yayın yönetmeni "lafta kalan dayanışma sözlerini" somut hale getirmek için dergiyi yayımlama kararı aldıklarını yazdı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi de gazeteyi kutladı, dergiyi gururla okuduğunu söyledi.

Günlük ortalama tirajı 113 bin olan Il Fatto Quotidiano gazetesi dün Charlie Hebdo dergisi ekiyle birlikte 260 bin adet basıldı. Gazete birkaç saat içinde tükendi. Il Fatto Quotidiano yoğun ilgi üzerine bugün de Charlie Hebdo'yu dağıtacağını açıkladı.

Gazetenin yayın yönetmeni Antonio Padellaro da baş sayfadan yayımlanan makalesinde neden Charlie Hebdo'yu yayımlamaya karar verdiklerini açıkladı.

Padellaro, "Çünkü evet" başlıklı makalede, "Neden mi bunu yapıyoruz? Çünkü geçen cuma günü Charlie Hebdo'yu aradığımızda bize "Teşekkür ederiz, bunu isteyen tek İtalyan gazetesi siz oldunuz" dediler. Çünkü bu cevap bize hem gurur hem de korku verdi: Nasıl oluyordu da sadece biz bunu istiyorduk?" diye yazdı.

Yayın yönetmeni yazısını şöyle sürdürdü:

"Çünkü, yapış yapış ikiyüzlülük seline ve lafta kalan dayanışma sözlerine karşılık vermenin en somut yolu, bu mizah dergisinin yanında yer almak."

Bir yazarı karşı çıktı

Öte yandan gazetenin yazarlarından Massimo Fini ise dergiyi yayımlama kararına karşı çıktı. Fini, Paris saldırganlarından Amedy Coulibaly'nin ortaya çıkan videosundaki sözlerine de yer verdi ve şöyle yazdı:

"10 yıldan uzun süredir İslam dünyasına saldırıyoruz: Afganistan (2001), Irak (2003), Somali (2006/7), Libya (2011)... 10 yılı aşkın süredir savaştayız, yüz binlerce sivil kurbana yol açtık. Ama bu savaş bize dokunmadığı, bizim topraklarımızı vurmadığı için umrumuzda değildi. Charlie Hebdo'yu yayımlamak yerine, yıllardır yaptığımız hatalar ve yarattığımız dehşet üzerinde düşünmeliyiz."

Başbakandan övgü

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise katıldığı bir televizyon programında, "Il Fatto Quotidiano'ya özel bir hayranlığım yok, okuru değilim. Ama bugün Il Fatto Quotidiano'yla birlikte Charlie Hebdo'yu satın aldım. Gazete güzel bir girişimde bulundu" dedi.

Telif hakkı AFP

"Gazeteyi okumak dokunaklıydı" diyen Renzi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onu satın almak için sıraya girenlerin sadece Fransızlar olmadığını sosyal medyada görmek de öyle."

İlgili haberler