#ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz etiketi dünyada ilk 10'da

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun son sayısından bir seçkinin Türkiye'de de yayınlanması sosyal medyada tartışma konusu oldu.

#ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz etiketi Türkiye'de Twitter'da en çok tartışılan başlık olurken, "CharlieDeğil OsmanlıTorunuyuz" etiketi ile beraber dünya listesine de girdi. Cumhuriyet gazetesi tarafından basılan seçkiye tepki gösterenler ve savunanlar bu etiketler altında tartışıyor.

Etiket altında çok sayıda küfür yer alırken, ifade özgürlüğünün sınırlarını tartışanlar da var. Örneğin @PMCdinleyicisi isimli kullancısı tepki gösterilmezse sıra Kur'an-ı Kerim'e gelecek diyor.

@PMCdinleyicisi Bugün ses çıkarmazsan, yarın sıra ayetlerin basın özgürlüğüne gelir. Kuran yayın yoluyla eleştirilir. #ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz

Telif hakkı Other

Sabırlarının zorlandığını söyleyenler, Muhammed Peygamber'in kutsallığından bahsedenler de var.

@ismetbebe #UElkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz Bir müslümanın sabrını ve merhametini her şeyle deneyebilirisniz ama diniyle asla satmayız sattırmayız.

@Uurdurmus Peygamber Efendimize hakaret etme cüretini gösteren dergiyi Türkiye'de basmak; haince bir provakasyondur ! #ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz

Telif hakkı Other

Dergiye tepki gösterenleri eleştirenlerden bazıları ise, hükümetle ilgili yolsuzluk iddialarının çıktığı dönemde bakan olan Egemen Bağış'a ait olduğu iddia edilen bir telefon tapesinde Bakara suresi ile dalga geçilmesi hatırlatıyor. Yolsuzluk iddiaları, kadına ve çocuğa karşı şiddet olayları da eleştirilerde yer alıyor.

@tuygunmehmet Bakara,makara diyenlere neden sesiniz çıkmadı?????? #ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz

@ZyldrmyRza #ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz ama hırsızlık yolsuzluk haksızlık serbest

Telif hakkı Other

@loraesraYLMZ #ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz ama kız çocuklarına, kadınlara cezasız tecavüz, taciz edilir, allah allah deyip kafa kesenler destelenir..

Melih Gökçek'ten de tweet

Aktif bir Twitter kullancısı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise dün gece attığı bir tweette Cumhuriyet Gazetesi'nin "gayesi kendilerine bir saldırı yapılmasını sağlamak" diye yazdı ve "provakasyona gelmeyelim" dedi.

Gazetecilere ölüm tehdidi

Muhammed Peygamber'in resmedildiği kapağı köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin iki köşe yazarı Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya sosyal medyadan tehdit ve hakaret mesajları da yayınlandı. Eksisozluk.com isimli sitede gazetecileri hedef gösteren bir başlık ve entry paylaşıldı. Sitenin kullanıcıları daha sonra bu entry'nin kaldırıldığını yazdı. Başlık ise sitede durmaya devam ediyor.

Farklı görüşteki insanlardan Karan ve Çetinkaya hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliye önünde toplanma çağrısı yapanlar da var.

İlgili haberler