Suudi Arabistan Bedevi'nin kırbaç cezasını gözden geçirecek

Telif hakkı AFP

1000 kırbaç cezasına çarptırılmış olan Suudi muhalif ve blogcu Raif Bedevi'nin davasının Suudi Arabistan Kralı tarafından Yüksek Mahkeme'ye gönderildiği öğrenildi.

Bedevi'nin eşi Ensaf Haydar, davanın Yüksek Mahkeme'ye gönderilmesinin, kocasının geçen Cuma 50 kez kırbaçlanmasından önce gerçekleştiğini anlattı.

Eşinin küçük yaşlardaki çocuklarından ayrı kalmış olmaktan büyük acı çektiğini belirten Haydar, şimdi davanın sevkedilmiş olmasıyla, gelecek hafta bir gelişme olmasını umduklarını söyledi.

Suudi Arabistan yetkilileri, "tıbbî gerekçelerle" bugün Raif Bedevi'nin halk önünde kırbaçlanmasını erteledi.

2008 yılında internette "Liberal Suudi Şebekesi" adlı forum sayfasını kuran blogcu ve muhalif Bedevi'nin, bugünkü Cuma namazından sonra halkın önünde 50 kez kırbaçlanması planlanmıştı.

Suudi Arabistan'da din ve siyaset konularının tartışıldığı söz konusu forum daha sonra kapatılmıştı.

2012 yılında "İslamiyete hakaret ve başkaldırmak"la suçlanan Bedevi, önce 7 yıl hapis ve 600 kırbaç cezasına çarptırılmış; ancak bu ceza geçen Mayıs'ta 10 yıl hapis ve 1000 kırbaç cezası olarak artırılmıştı.

Bedevi'ye, ilk kez geçen hafta Cuma günü kırbaç cezası uygulandı ve bu uluslararası kamuoyunda büyük tepki uyandırdı. Suudi Arabistan ise protestolara yanıt vermedi.

Telif hakkı Badawi Familly

Raif Bedevi'nin bugünkü kırbaç cezasının ertelenmesi ve blogcunun sağlık durumu hakkında Suudi Arabistan'dan bir açıklama gelmedi.

Uluslararası Af Örgütü, bir doktorun Bedevi'yi incelediğini ve geçen haftaki kırbaç yaralarının iyileşmemesi yüzünden bu haftaki kırbaçlamayı kaldıramayacağını belirttiğini aktardı.

Af Örgütü, doktorun kırbaçlama cezasının gelecek haftaya dek ertelenmesini tavsiye ettiğini bildirdi.

Bedevi yandaşları, geçen hafta Paris'teki dayanışma yürüyüşüne giden Suudi yetkililerini ikiyüzlülükle suçluyor.

İlgili haberler