Belçika'da Yahudi okullarını askerler koruyor

Telif hakkı n

Avrupa'da radikal İslamcı olduğu öne sürülen kişileri hedef alan operasyonların ardından birçok ülkede en üst düzeyde alarma geçildi.

Belçika, Fransa ve Almanya'daki baskınlarda 20'den fazla kişi gözaltına alındı.

Fransa'nın ardından Belçika'da da ordu, polise destek vermeye başladı. Brüksel, Antwerp ve diğer kentlerde toplam 300 askerin devriye gezeceği belirtiliyor. Askerlerin daha çok, Yahudi okulları ve resmi binaların önünde bekledikleri görüldü.

Paris'te geçen hafta 17 kişinin öldüğü saldırılardan sonra bir dizi ülkede güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Orta Doğu'ya savaşmaya giden genç Avrupalı militanların döndükten sonra saldırılar düzenlemesinden endişe ediliyor.

'Polise saldırı planlıyorlardı'

Belçika'da Perşembe günü başlayan operasyonlarda gözaltına alınan beş kişi hakkında, "Bir terörist örgütün faaliyetlerine katıldıkları" iddiasıyla dava açıldı. Polisin düzenlediği baskınlarda iki zanlı ölmüştü.

Polisin gece baskınlarında silahlar, mühimmat, patlayıcılar, polis üniformaları ve büyük miktarda para ele geçirildiği belirtiliyor.

Telif hakkı AFP

Eric Van Der Sypt adlı bir savcılık yetkilisi AFP ajansına, "Bu kişilerin sokakta ve polis merkezlerinde, polis memurlarına saldırı planı yaptığını tespit ettik" dedi.

Bu yetkili, 13 kişinin gözaltına alınmasına karşın beş kişinin mahkemeye sevk edildiğini, ayrıca Fransa'daki iki zanlının iadesini isteyeceklerini söyledi.

Cuma günü Belçika Hükümeti, olası saldırılara karşı yeni önlemler açıklamıştı.

Bunlar arasında "terörist faaliyetler" için ülke dışına seyahat etmenin suç sayılması da var.

Ayrıca ülke güvenliğine tehdit oluşturduğu düşünülen ve çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin, Belçika vatandaşlığının geri alınmasına ilişkin düzenlemenin kapsamı genişletildi.

İlgili haberler