AB bakanları eve dönen cihatçıları görüşecek

Telif hakkı Reuters
Image caption Geçtiğimiz hafta Almanya'da Müslüman gruplar tarafından Paris'teki saldırılara karşı organize edilen gösteride AB bayrağı içinde "Ben Charlie'yim" yazıyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları son haftalarda radikal İslamcılar tarafından düzenlenen saldırıların ardından "terör tehdidini" konuşmak üzere bugün toplanıyor.

Brüksel'de toplanacak olan bakanlar radikalleşerek Suriye ve Irak'a giden ve oradaki cihatçı örgütlerle beraber savaştıktan sonra vatandaşı oldukları Avrupa ülkelerine geri dönenlerin yarattığı tehdit hakkında konuşacak.

Toplantıda herhangi bir karar alınması beklenmiyor. Ancak bugünkü temaslar 12 Şubat'ta ülke liderlerinin katılacağı özel bir "terörizm" zirvesine hazırlık niteliği taşıyacak.

Bu arada Perşembe günü ABD liderliğinde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı kurulan koalisyon Londra'da bir toplantı yapacak. ABD'li yetkililer Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de toplantıya katılacağını doğruladı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Londra'da olacak.

Tüm bu toplantılar geçtiğimiz haftalarda üst üste yaşanan saldırıların ardından geldi.

Geçen hafta Brüksel'de güvenlik güçleri planlanmış bir saldırıya karşı operasyon düzenlerken, iki hafta önce Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırı ve sonrasında yaşanan rehin alma olaylarında üç saldırgan hariç 17 kişi hayatını kaybetti.

Güvenlik güçleri Belçika, Fransa, Almanya ve Yunanistan'da gerçekleştirdikleri baskınlarda 20'den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Bu arada Brüksel'de toplanacak olan AB dışişleri bakanları Rusya ve Ukrayna konusunu da görüşecek.

İlgili haberler