Davutoğlu'ndan demokrasi vurgusu

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra'da düzenlenen, İstanbul ve Londra borsası arasında yapılan ortaklık anlaşmasının da imzalandığı foruma katıldı.

Davutoğlu "İstanbul: Bölgesel Merkez ve Küresel Aktörler Forumu"nda demokrasi, ekonomik büyüme ve siyasi istikrar arasındaki ilişkiye vurgu yaparak, "(Siyasi) istikrar ancak demokrasi aracılığı ile olursa iyidir" dedi ve ekledi "Şu anda Türkiye'de dinamik bir demokrasi ve verimli bir ekonomi var."

Suriye ve Mısır vurgusu

Başbakan, siyasi istikrar ile ekonomi politikalarının beraberliğine dikkat çekerek "Bazı ülkelerdeki gibi siyasi istikrar varsa ama rasyonel bir ekonomi yoksa, bu siyasi istikrar sadece belirli bazı elitler tarafından kullanılır, Suriye'de, Mısır'da olduğu gibi" dedi.

Davutoğlu Türkiye'nin son 12 yılının ekonomik açıdan bir "başarı öyküsü" olduğunu söyleyerek, dünya ekonomisi daralma eğilimine girmişken Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü söyledi.

2014 yılı için birçok gözlemcinin Türkiye adına endişeli olduğunu söyleyen Davutoğlu, Suriye ve Ukrayna krizine, Türkiye'de üst üste gerçekleşen iki seçime ve içeride yaşanan "paralel yapıların ve diğerlerinin ekonomiyi istikrarsızlaştırma çabalarına" rağmen Türkiye'nin başarılı olduğunu söyledi.

'Yumuşak geçiş'

Davutoğlu, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ardından Türkiye'de "Başbakan'ın konumu ile Cumhurbaşkanlığı arasındaki güç transferinin yumuşak bir şekilde" gerçekleştiğini ve bunun da "en iyi başarı hikayelerinden biri olduğunu" söyledi.

Başbakan bunun Türkiye siyaseti için olumlu bir test olduğunu da sözlerine ekledi.

Telif hakkı safak timur

2017'de bütçe fazlası

Davutoğlu bütçe açığının azaldığını ve Türkiye'nin 2017 için bütçe fazlası vermeyi beklediğini söyledi.

Başbakanla beraber foruma Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı.

Konuşmaların ardından Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında imzalanan ve Türkiye menşeili türev ürünlerin Londra piyasalarında da işlem görmesini başlatacak olan ortaklık anlaşmasına imza atıldı.

Borsa İstanbul başkanı İbrahim Turhan, ortaklık anlaşmasını İstanbul'un küresel bir aktör olma yolunda önemli bir adımı olarak niteledi.

İlgili haberler