'Facebook'un küresel ekonomiye katkısı 227 milyar dolar'

Telif hakkı Reuters

Sosyal paylaşım sitesi Facebook yaptırdığı bir araştırma ile küresel ekonomiye ne kadar katkı sağladığını hesaplattı ve çıkan sonuç 227 milyar dolara işaret etti.

1 milyar 350 milyon kullanıcısı olan ve 2014 itibarıyla 4,5 milyon çalışana ulaşan şirketin Deloitte & Touche darnışmanlık şirketine yaptırdığı araştırma, Facebook'ta sayfaları olan şirketler, mobil uygulamalar ve sitede oynanan oyunları da kapsıyor. Böylece siteyle bağlantılı ekonomik faaliyetin büyüklüğüne odaklanıldı.

Facebook'un operasyonlardan sorumlı İcra Kurulu üyesi Sheryl Sandberg, Reuters ajansına açıklamasında, "İnsanlar teknolojinin bilişim alanında istihdam yarattığını ve diğer sektörleri mahvettiğine inanıyor. Rapor, bunun doğru olmadığını gösteriyor" dedi.

Sandberg'e göre Facebook, modadan sağlıklı yaşama ve yenilikçi küçük işletmelerin oluşmasına yardımcı oluyor.

Facebook yetkilisi, Hindistan'ın Bengalaru kentinde Facebook'u kullanarak saçla ilgili aksesuarlar satmaya başlayan bir grup genç kadının şirketini ve Kuzey Carolina'da bir annenin kurduğu, Facebook üzerinden satış yapan Lolly Wolly Doodle adlı giyim firmasını örnek gösteriyor.

Facebook'la ilgili araştırma, bir çok yerleşik şirketin internet üzerinden taksi bulunan Uber ve ev kiralanan Airbnb gibi uygulamalara tepki gösterdiği bir döneme rastladı.

Bu uygulamaların yasal mevzuatın çevresinden dolaştığı ve yerleşik taksi-otelcilik işletmelerini tehdit ettiği öne sürülüyor.

İlgili haberler