İngiltere Başbakanı: Müslümanlara gönderilen mektup makul

Telif hakkı PA

İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırıların ardından 1000 imam ve Müslüman toplum liderine gönderilen mektubu savundu. Cameron, Toplumlar ve Yerel Hükümetten Sorumlu Devlet Bakanı Erick Pickles tarafından kaleme alınan mektubun "makul, duyarlı ve ılımlı" olduğunu söyledi.

Pickles'ın Müslüman toplum liderlerine çağrısında "kesinlikle haklı" olduğunu vurgulayan Cameron, "Bu mektubu okuyan herkes, ki ben de mektubu okudum, bakanın İngiliz Müslümanların toplumumuza büyük katkı sağladığını söylediğini, radikal akımların terörünün İslam dininin gerçekleriyle hiçbir ilgisinin olmadığını görecektir" dedi.

Cameron, "İslam, radikalleşmiş bir azınlık tarafından saptırılıyor" dedi.

Bakan Pickles mektupta İngiltere'de Müslüman toplum liderlerinden, "İslamın İngiliz kimliğinin nasıl parçası olabileceğini" açıklamalarını istemişti.

İngiltere Müslüman Konseyi ise mektuptaki bazı ifadelere tepki göstermişti.

Konsey mektupta, "Camilerde radikal görüşlerin dile getirildiğini ima edildiğini" vurgulamıştı.

Telif hakkı PA

Mektuba gösterilen tepki ise Müslümanlarla sınırlı değil.

'Mektupta sorulan soru yanlış'

İngiltere ve Galler Katolik Kilisesi lideri Kardinal Vincent Nicholls, "Mektupta sorulması gereken soru Müslümanlarımızın değerlerimize nasıl katkıda bulunabileceği idi, İslamın İngiliz kimliğinin nasıl parçası olabileceği değil" dedi.

Eski Hahambaşı Lord Sacks de hükümetin mektubunun "iyi niyetle" kaleme alındığını ancak Müslüman toplum liderlerinin hayalkırıklığını anladığını söyledi.

İngiliz polisi, Paris'teki saldırıların ardından İngiltere'de Yahudilere saldırıları düzenleneceği yolundaki kaygıların arttığını açıklamıştı.

Paris'te önceki hafta Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya ve koşer ürünler satan bir süpermarkete düzenlenen saldırılarda ise 17 kişi ölmüştü.