'IŞİD Japon rehineleri ölümle tehdit etti'

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının iki Japon rehineyi ölümle tehdit ettiği düşünülen bir video, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Orta Doğu turu sırasında internet ortamında paylaşıldı.

Batı medyasında 'Cihatçı John' takma adıyla bilinen kişi olduğu sanılan militan, 72 saat içerisinde 200 milyon dolarlık fidyenin ödenmemesi halinde Japon rehinelerin öldürüleceğini söylüyor.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Cumartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'deyken, IŞİD'e karşı mücadele eden koalisyona askeri nitelikli olmayan operasyonlarda kullanılmak üzere 200 milyon dolarlık destek vereceğini söylemişti.

Daha sonra Kudüs'e geçen Abe, iki Japon vatandaşının kaçırılmasının 'affedilemez' bir olay olduğunu ifade etti ve rehinelerin derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Rehinelerden birisi gazeteci

Videoda kimlikleri Kenji Goto Jogove ve Haruna Yukawa olarak gösterilen iki Japon, üzerlerinde turuncu mahkum tulumlarıyla diz çökmüş olarak görülüyor.

Kenji Goto Jogove olduğu belirtilen kişi Suriye'de görev yapan bir gazeteci. Haruna Yukawa'nın ise Goto'un koruması olduğu belirtiliyor.

Daha önce gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile yardım görevlileri Alan Henning ve Abdurrahman Kassig'in öldürülme videolarındaki IŞİD militanı olduğu sanılan kişi ise yüzünde siyah bir maskeyle iki Japon mahkumun ortasında duruyor.

Yüzü maskeli militan videoda elindeki bıçağı kameraya doğrultarak konuşuyor ve "Japonya Başbakanı: İslam Devleti'nden 8 bin 500 kilometre uzakta olmana rağmen bu haçlı seferinde yer almaya gönüllü oldun. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın öldürülmesi için, Müslümanların evlerinin yıkılması için 100 milyon doları gururla verdin" diyor.

Japon yetkililer videonun gerçek olup olmadığı konusunda incelemelerin devam ettiğini açıkladı.

İlgili haberler