Ali İsmail Korkmaz davasında 'kasten öldürme' yok

Telif hakkı Getty

Gezi protestoları sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen ünivetsite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz hakkında kararını açıklayan Kasyeri 3. Ağır Ceza mahkemesi, kasten öldürme suçu bulmadı.

Sanık polislerden hakkında kasten öldürme suçundan müebbet istenen Mevlüt Saldoğan, kasten yaralama ile ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu ve iyi hal indiriminden faydalandı. Saldoğan'ın cezası 10 yıl 10 ay olarak belirlendi.

Tutuksuz yargılanan polis Yalçın Akbulut için 12 yıl hapis cezasına hükmedildi ve sanığın tutuklanmasına karar verildi. Akbulut'un cezası ise indirimle 10 yıl olarak belirlendi ve hakkında tutuklama kararı verildi. Polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in ise beraatine karar verildi.

Sivil sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever'e ayrı ayrı sekiz yıl hapis cezası verildi. Sivil sanıklardan Ebubekir Harlar'a verilen sekiz yıl hapis cezası ise iyi hal indirimiyle 3 yıl dört aya düşürüldü. Harlar'ın yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Diğer sivil sanıklara verilen 8 yıl hapis cezası iyi hal indirimiyle 6 yıl 8 ay olarak belirlendi.

Ali İsmail Korkmaz, dayaktan sonra beyin kanaması geçirmiş, 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013'te hayatını kaybetmişti. Dava güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'den Kayseri'ye alınmıştı.

Duruşmada 'silah çekildi'

Radikal gazetesi kararın açıklanmasından sonra müdahil avuklatların bulunduğu bölümde davaya müdahil isimlerle polis arasında tartışma yaşandığını, polislerden birinin silah çektiğini yazdı.

Karardan sonra adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Sendika.org'un canlı bloguna göre anne Emel Korkmaz "Bu katillerin cezası bu kadar az olmamalıydı" derken, baba Korkmaz ise “Gelen emirlere göre karar alınmıştır. Kararı kınıyorum. Mağdurlar daha mağdur edildi, katiller ödüllendirildi" diye konuştu.

Sendika.org'a göre, adliye önünde toplanan gruplar polis barikatın doğru yürüyünce polis biber gazı sıktı. Duruşmayı izleyerek Twitter'dan paylaşımlarda bulunanlar da biber gazı sıkıldığını bildirdi.

Müebbet istenmişti

Radikal gazetesinde yer alan habere göre savcı sivil sanıklar hakkında nitelikli yaralama suçundan sekiz yıldan 12 yıla, polis Yalçın Akbulut hakkında da nitelikli kasten yaralama suçundan 12 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemişti. Sanık polis Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin hakkında ise beraat yönünde görüş bildirmişti.

Açıklanan karar duruşma salonunda tepkilere neden oldu. Korkmaz ailesi karara tepki gösterirken, Gezi eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeği nednei ile hayatını kaybeden 15 yaındaki Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da duruşma salonunda karar tepki gösterdi.

Salonda "Biz bitti demeden bu dava bitmez" sloganları atıldı.

Karar duruşmasını izlemek için çok sayıda kişinin katıldığı duruşmada sanık Saldoğan mahkemeye getirilmeyerek, son sözlerini kamera sistemi ile tedavi gördüğü hastaneden söyledi.

Ali İsmail Korkmaz'ın avukat ağabeyi Gürkan Korkmaz Twitter hesabından Saldoğan'ın "Gezi bir darbe girişimidir, halkın malına canına kast etmişlerdir" dediğini yazdı.

Duruşmaya Korkmaz ailesinin yanısıra, bazı siyasetçiler de katıldı.

İlgili haberler