Kriptolu telefon dinleme iddiasına 4 tutuklama

Telif hakkı VT

Casusluk ve yasadışı telefon dinleme iddiası ile dört ilde başlatılan operasyon kapsamında mahkemeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının, "casusluk", "devletin birliğini bozmak" ve "kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği" iddialarıyla yürüttüğü soruşturmada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) eski Başkanvekili Osman Nihat Şen ile TİB mensupları Bülent Kocagürbüz, İsmail Bakar ve Ferhat Saraç'ın tutuklanmasına karar verildi.

Mahkemeye sevk edilen toplam 11 kişiden geriye kalan 2 kişi mahkemedeki sorgusunun ardından serbest kalırken, 5 kişi de adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

Operasyonda toplam 26 kişi gözaltına alınmıştı.

Anadolu Ajansı operasyonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığını bildirmişti.

Twitter'da Fuat Avni hesabı operasyonu bir gece önceden duyurmuştu ve ardından hesaba erişime engelleme kararı verilmişti.

İlgili haberler