Yemen'de Devlet Başkanı ve Başbakan istifa etti

Telif hakkı Reuters

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halid Mahfuz Bahhah, Husi hareketinin yönetime müdahale edip varılan anlaşmalara uymadığı gerekçesiyle istifa etti. Yemen Parlamentosu'nun istifaları kabul etmediği bildiriliyor.

BBC'ye konuşan bir hükümet kaynağı, Husi militanlarının yönetime meydan okumalarınıo ve devlet kurumlarını ele geçirmelerini protesto için tüm kabine üyelerinin de istifa ettiklerini söyledi.

Yemen Başbakanı Bahhah istifa mektubunda, "kabineyi yapıcı olmayan bir siyasi duruma çekmek istemediğini" belirtti.

Suudi Al Arabiya televizyon kanalı ve Fransız haber ajansı AFP ise Yemen Parlamentosu'nun istifaları kabul etmediğini duyurdu.

Diğer yandan ülkenin güneyindeki liman kenti Aden'de iki zırhlı askere araca silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Reuters'a konuşan yetkililer, Aden'deki saldırıdan üç patlama sesi geldiğini söyledi.

Başkent Sana'nın denetimini ellerinde bulundurdukları belirtilen Husiler, bir devlet başkanını da geçen hafta alıkoydu.

Husi liderleri, daha önce başkanlık sarayı çevresi ve Devlet Başkanı Hadi'nin evi gibi kritik öneme sahip noktalardan çekilecekleri sözünü vermişti.

Fakat, Çarşamba günü barış anlaşması kapsamında bazı imtiyazlara sahip olsalar da, Eylül ayında Sana'yı istila eden Husiler geri çekilmedi.

TIKLAYIN: 5 SORUDA YEMEN'DE NELER OLUYOR? HUSİLER KİMDİR?

Ateşkes anlaşmasına uyulmadı

Sana'da Husiler ve hükümet güçleri arasında bir haftadır çatışmalar yaşanıyordu.

Telif hakkı Reuters

Husi milisler Pazartesi günü Baha'nın heyetine ateş açtı ve daha sonra başkanlık sarayını kuşattı.

Çarşamba günü de Devlet Başkanı Hadi'nin evine saldırı düzenlendi. Birkaç saat sonra da taraflar arasında ateşkes sağlandı.

Saba haber ajansının aktardığına göre ateşkes uyarınca, Husilere aralarında parlamento ve devlet kurumlarında Husilerin daha çok temsil edilmesi dâhil bir dizi hak tanındı.

Karşılında da Husiler kentin bazı noktalarından çekilecekleri ve alı koydukları devlet başkanı yardımcısını salacakları sözünü verdi. Fakat henüz bu söz yerine getirilmedi.

Telif hakkı AFP

BBC Dünya Servisi'nden Sebastian Usher'ın analizi:

Yemen Devlet Başkanı ve hükümetinin istifasının, zaten istikrarsız bir dönemde olan ülkeyi daha karmaşık bir duruma sürükleme ihtimali zayıf.

Hadi, başkent Sana'daki evinde isyancılar tarafından birkaç gündür kuşatma altındaydı.

İstifası, uçurumun kenarına sürüklendiğinde oynadığı son kart olabilir.

Husiler istifasını memnuniyetle karşıladı fakat istedikleri bu değildi. Kuzeyde Şii bir azınlık olan Husilerin otoritesi, güneyde yine kendi ülkelerine sahip olmak isteyenler tarafından kabul görmeyecek.

Devlet Başkanı ve hükümet olmadan, El Kaide'nin Yemen kolunun da bu siyasi boşlukta yeni kazanımlar peşinde koşabileceği korkusu da var.

İlgili haberler