Erdoğan: Türkiye AB kapısında dilenmez

Telif hakkı DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında AB'ye seslendi ve "Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değildir." dedi.

Erdoğan Cibuti'de mevkidaşı İsmail Ömer Guelleh ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında "Avrupa acaba halkı müslüman olan Türkiye'yi aralarına alabilecek mi? İslamofobi'ye karşı değilseniz Türkiye'yi AB'ye almak zorundasınız. Türkiye bir çok oluşumda var neden AB'ye almıyorsunuz. Türkiye'yi kapınıza dilenecek ülke olarak görüyorsanız Türkiye kapınıza gelip dilenecek ülke değildir." diye konuştu.

"Aslında biz Avrupa'yı test ediyoruz" diyen Erdoğan kabul edildiği takdirde Türkiye'nin AB'ye gireceğini, aksi takdirdeyse Türkiye'nin kendi yolunu kendisinin çizeceğini vurguladı.

'Dünya seyirci'

Türkiye'deki Suriyeli mültecilere de dikkat çeken Cumhurbaşkanı "Türkiye'de şu anda bir milyon 700 bin Suriyeli var. Şu ana kadar 5.5 milyar dolar harcamamız oldu. 250 milyon dolar toplamda dünyadan gelmiş olan destek var. Avrupa'daki toplam Suriyeli sayısı 130bin. Bizim kadar da Lübnan'da var. Ürdün'de de bir milyona yakın sığınmacı var. Dünya bu olanlara seyirci olarak bakıyor" diye konuştu.

Erdoğan "bütün bunlara karşın Türkiye'nin açık kapı politakasını sürdüreceğini söyledi.

Mısır'da Mursi yönetimini deviren darbeye de değinen Erdoğan "Mısır'da darbe girişimi yapıldı. Darbeciler bir günde 3 bin Müslümanın öldürüldüğü bir dönemi yaşadık. Şu anda darbeci yönetim işbaşında. Halkının yüzde 52 oyunu alarak işbaşına gelen sayın Mursi cezaevinde. Ortaya konulan herhangi bir suç yok. Darbeciler suç layihası hazırlarlar. Onlar için suç layihası hazırlamak zor değil." dedi.

"Terör hangi inançtan olursa olsun terörist katildir, canidir, barbardır. Müslümanların içinden çıkıyorsa yine katildir, Musevilerin içinden çıkıyorsa yine aktildir. Ateistse yine aynıdır. Sonuçta ölen yine mazlum insan" diyen Erdoğan Somali'de Türk heyetinin kaldığı oteli hedef alan bombalı saldırıya da değindi.

Erdoğan " Doğrusu bu saldırıyı Türkiye'ye veya bize karşı saldırı olarak düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum. Bugüne kadar Somali yönetimlerine yapılmış olan saldırıların bir türüdür diye düşünüyorum. Eğer bu terör eylemlerini yapanlar Somalili ya da Müslümansa Somali'ye destekten başka herhangi bir derdi olmayan heyetimizin eserlerini açmaya geliyoruz." dedi.

İlgili haberler