Yunanistan sandık başında: Syriza mı, Yeni Demokrasi mi?

Telif hakkı AFP

Yunanistan bugün ülkenin kemer sıkma politikasının yeniden müzakere edilmesiyle sonuçlanabilecek genel seçimler için sandık başında.

Seçimlerin favorisi solcu Syriza, Yunanistan'ın borçlarının silinmesini ve kesintilerin de kaldırılmasını istiyor.

Syriza'nın bu yaklaşımı para piyasalarını endişelendiriyor ve Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkacağı korkusu yaratıyor.

İktidardaki Yeni Demokrasi partisi ise ekonominin düze çıktığı görüşünde.

Atina'da oy veren Syriza lideri Tsipras gazetecilere yaptığı açıklamada, "Avrupa'daki ortak geleceğimiz, kemer sıkma geleceği değil, demokrasi, dayanışma ve işbirliği geleceğidir" dedi.

Memleketi Pylos'ta oyunu kullanan Başbakan Antonis Samaras da "Bugün ileri gitmek veya bilinmeyene doğru yönelmek arasında karar veriyoruz. İyimserim çünkü hiç kimsenin ülkenin Avrupa yolunu tehlikeye atmayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Yunanistan, Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) temsilcilerinden oluşan troykanın kurtarma paketi karşılığında bütçesinde sert kesintilere gitmişti.

TIKLAYIN: 9 SORUDA YUNANİSTAN SEÇİMLERİ

Ülke ekonomisinde 2008 yılındaki küresel mali krizle beraber daralma görüldü ve işsizlik arttı. Yunan halkı da kesintilerin ve işsizliğin artışıyla yoksulluğa sürüklendi.

Telif hakkı Reuters

Yunanistan'ın kaderini belirleyecek genel seçimlerde yerel saatle sabah 07.00'da (TSİ 08.00) açılan sandıklar, akşam yerel saatle 19.00'da kapanacak.

Ülkenin 300 parlamento üyesini belirlemek için kayıtlı yaklaşık 10 milyon seçmen sandığa gidiyor.

İlk sandık sonuçlarının oylama bitince açıklanması bekleniyor.

Syriza: Ülkenin onurunu inşa edeceğiz

Syriza lideri Aleksis Tsipras, partisinin Yunanistan'da milyonlarca kişiyi olumsuz etkileyen istihdam, ücret ve emekli maaşlarındaki kesintileri geri çekerek ülkenin 'onurunu yeniden inşa edeceği' sözünü verdi.

TIKLAYIN: SYRİZA KİMDİR?

Syriza'nın sandıktan aferle çılacağı ihtimali güçlendikçe, para piyasaları ve kredi kaynakları arasında Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkacağı ve borcunu ödemeyeceği korkusu oluştu.

Syriza ise euro bölgesindeki krizin tırmanması üzerine Yunanistan'ın euro para biriminden ayrılmayacağını ifade etmişti.

Yeni Demokrasi: Syriza 'Dhrahmi lobisine' hizmet ediyor

İktidardaki merkez sağ parti Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Antonis Samaras ise "gece gündüz çalışıp ülkeyi ayakta tutacakları" sözünü verdi.

Telif hakkı EPA

Samaras, Syriza'nın politikalarının ülkeyi Euro'dan çıkmak zorunda bırakabileceğini ve 'drahmi lobisine' hizmet ettiğini savundu.

Merkez partisi To Potami ve aşırı sağ parti Altın Şafak ise sandıktan üçüncü parti olarak çıkma mücadelesi verecek.

  • Yunanistan'da ortalama aylık maaş 600 euro
  • İşsizlik yüzde 25, genç işsizliği ise yüzde 50'e yakın
  • Euro bölgesindek krizle beraber ülke ekonomisi yüzde 25 daraldı
  • Ülkenin borcu, gayri safi milli hasılasınn yüzde 175'ine denk geliyor
  • AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den alınan borç miktarı 240 milyar euro

İlgili haberler