'Kobani'de denetim Kürtlerin eline geçti'

Telif hakkı AP

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR), Suriye-Türkiye sınırındaki Kobani kentinde kontrolün YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) eline geçtiğini duyurdu.

SOHR Müdürü Rami Abdel Rahman, AFP'ye yaptığı açıklamada, YPG'nin tüm IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarını Kobani'den çıkardığını söyledi.

Rahman şunları ekledi:

"Kürtler Kobani'nin doğusunda bazı Cihatçıların peşinden gidiyor ama kentin içinde artık bir çatışma yok."

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, Kaniya Kurda mahallesindeki birkaç cadde dışında Kobani'de denetim sağladıklarını, o caddeleri de aldıktan sonra Kobani'nin köylerine yönelik bir hamle başlatacaklarını söyledi.

Müslim, son çatışmalarda onlarca IŞİD militanının öldüğünü, ölenler arasında birçok yabancı savaşçının da oluğunu söyledi.

Fırat Haber ajansı, Kobani'nin Kürt güçlerin eline geçtiği haberinin ardından Van'da ve Diyarbakır'da da havai fişeklerle kutlamalar düzenlendiğini bildirdi.

ABD: Savaş devam ediyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise, Kobani'de savaşın bittiğini ve IŞİD'in tamamen kentten çıkarıldığını ilan etmeyi reddetti.

Telif hakkı EPA

Reuters haber ajansının aktardığına göre Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren "Savaşın bittiğini söylemeye hazır değilim. Savaş devam ediyor. Fakat şimdilik momentumun dost kuvvetlerde olduğuna inanıyorum" dedi.

Pentagon geçen hafta Cuma günü yaptığı açıklamada kentin yüzde 70'inin Kürt güçlerinin elinde olduğunu duyurmuştu.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da Pazar günü Kobani yakınlarına 17 hava saldırısı düzenledi. U.S. and coalition forces launched 17 air strikes near Kobani since Sunday, the military said earlier.

2015 KOBANİ'YE NELER GETİRECEK?

Eylül ayından bu yana Kobani'de kontrolü ele geçirmeye çalışan IŞİD militanları ile Kürt güçler arasındaki çatışmalar devam ediyordu.

Bu tarihten itibaren devam eden çatışmalarda kent harabeye döndü, en az 1600 kişi öldü.

IŞİD saldırısı sonrası onbinlerce Kobani sakini sığınmacı olarak Türkiye tarafına geçti.

İlgili haberler