Obama'dan yeni Suudi Arabistan kralına ziyaret

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama, Hindistan temaslarını kısa keserek geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Kral Abdullah'ın yerine geçen Kral Selman'ı ziyaret etmek üzere Riyad'a gitti.

Obama'ya ziyaretinde hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti üyelerinden oluşan bir heyet eşlik ediyor.

ABD başkanının heyetinde eski Cumhuriyetçi dışişleri bakanları Condoleezza Rice ve James Baker gibi isimler de var.

ABD, Suudi Arabistan'ı Orta Doğu'daki kilit müttefiklerinden biri olarak kabul ediyor.

Ziyaret öncesi Amerikan CNN televizyonunun sorularını yanıtlayan Obama, Suudi Arabistan ziyaretinde bin kez kırbaçlanma cezasına çarptırılan blog yazarı Raif Bedevi'nin gündeme gelmeyebileceğini söyledi.

Bedevi "Elektronik yollarla İslam'a hakaret" suçlamasıyla bin kez kırbaç ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Obama ziyaretinin daha çok bir taziye ziyareti olduğunu söyledi ve hayatını kaybeden Kral Abdullah için "Kendi algısı kapsamında bazı mütevazi reformlar yapmış birisi" dedi.

Gündemde IŞİD, Yemen, İran olacak

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, Obama'nın yeni kral Selman ile görüşmesinde başlıca gündem maddelerinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Yemen'deki gelişmeler ve İran-ABD ilişkilerindeki yumuşama olacağını söylüyor.

Suriye'nin ve Beşar Esad'ın da gündeme geleceğini kaydeden Gardner "Suudiler, diğer Körfez ülkeleri gibi Beşar Esad'ın gitmesini istiyor. IŞİD'e karşı mücadeleyi destekleseler de, Esad gitmeden kesin çözüme ulaşılamayacağına inanıyorlar. Ancak genelde Suudi Arabistan, Obama gibi bir lideri ağırlarken bu tür zorlu konuları görmezden gelmeyi tercih eder. Tartışmalı konular bürokratların temaslarında gündeme gelecektir" diyor.

İlgili haberler