Hizbullah saldırısında iki İsrail askeri öldü

Telif hakkı Reuters

İsrail ordusu, Lübnan'daki Şii Hizbullah hareketinin bugün bir konvoyuna düzenlediği saldırıda iki askerin öldüğünü, yedi askerin de yaralandığını açıkladı. Lübnan'daki İspanyol bir Birleşmiş Milletler (BM) barışgücü askeri de, kimin açtığı açıklanmayan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Hizbullah güçleri ve İsrail askerleri Lübnan sınırında karşılıklı ateş açarken, bölgedeki BM gücü (UNIFIL) taraflara "dikkatli olarak çatışmaların yayılmasını önlemek için maksimum çaba sarfetme" çağrısı yaptı.

BM askerinin yaşamını yitirdiği yer, Hizbullah'ın İsrail'in askeri konvoyuna saldırı düzenlediği Şebaa Çiftlikleri yakınlarında.

İsrail'den yapılan ilk açıklamada dört askerin yaralandığı belirtilmiş, Hizbullah ise saldırıda ölenler olduğunu bildirmişti.

Hizbullah, İsrail'in 10 gün önce düzenlediği saldırıya misilleme yaptığını, bazı askeri araçları da imha ettiğini duyurdu.

Netanyahu: Sert yanıt vereceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise her saldırıya sert şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Bu açıklama öncesi ise İsrail ordusu Lübnan'ın güneyindeki Şebaa Çiftlikleri'nde üç köye topçu ateşi açtı. Köylere en az 25 top mermisi düştü.

Lübnan ordusu topçu ateşi açılan Mecidiye, Abbasiye ve Kfar Şuba köylerinde yaşayanların, evlerinde kalmaları yolunda uyarıldıklarını bildirdi.

İsrail ordusu bu sabah da 1967'de işgal ettiği Golan Tepeleri yakınında, Suriye ordusuna ait mevzileri bombalamıştı. Bombardımanın, Pazartesi günü İsrail'e düzenlenen roket saldırılarına misilleme olduğu belirtilmişti.

Bölgede gerginlik, İsrail'in 18 Ocak'ta düzenlediği hava saldırısında İranlı bir generalin ve Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütünün bazı mensuplarının ölmesi ile artmıştı.

Hayatını kaybedenler arasında, Hizbullah'ın askeri kanadının eski lideri olan ve 2008'de Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bir bombalı saldırıda ölen İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye de vardı.

Paylaşılamayan bölge: Şebaa Çiftlikleri

İsrail Şebaa Çiftlikleri'nin, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda işgal ettiği Suriye'ye ait Golan Tepeleri'nin parçası olduğunu savunuyor.

Lübnan ve Suriye ise Şebaa Çiftlikleri'nin Lübnan'a ait olduğunu vurguluyor.

Birleşmiş Milletler'e göre ise bölge Suriye'nin parçası ve statüsü Suriye ile İsrail arasında yapılacak müzakerelerle netleşmeli.

İlgili haberler