ABD ve Avrupa Rusya'ya yeni yaptırımları görüşüyor

Telif hakkı Reuters

Son haftalarda Ukrayna'nın doğusunda ordu ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çatışmaların yeniden şiddetlenmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Rusya'ya yönelik yaptırımların kapsamının genişletilmesini tartışmaya başladı.

Bugün biraraya gelen AB dışişleri bakanları, Avrupa Komisyonu'ndan bir hafta içerisinde yaptırım listesine eklenebilecek isimlerle ilgili bir rapor hazırlamasını istedi.

Komisyon raporu hazırlandıktan sonra AB liderleri yeni yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağı konusunda son kararı verecek.

AB'nin ilave yaptırım uygulayabilmesi için 28 üye ülkenin de onay vermesi gerekiyor.

Ancak Yunanistan'da yeni hükümetin yaptırımlara karşı çıkma olasılığı bulunuyor.

Yeni Başbakan Aleksis Tsipras'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Yeni yaptırımlar konusunda Yunan hükümetinin rızasının olmadığının altını çizmek istiyoruz. Başbakan Tsipras, bu konunun ele alınış biçimiyle ilgili kaygılarını AB Dışişleri Temsilcisi Federica Mogherini ile yaptığı telefon görüşmesinde de dile getirdi" dendi.

ABD de yaptırımları tartışıyor

Washington cephesinde ise ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Ukrayna'da tekrar tırmanışa geçen şiddet olayları sonucunda ilave yaptırımların gündeme gelebileceğini söyledi.

Kiev temasları sırasında konuşan Lew, "İlk tercihimiz diplomatik bir uzlaşı sağlayarak yaptırımların kademeli olarak kaldırılması. Ancak gerekli olursa yeni yaptırımları da yürürlüğe koyarız" dedi.

Lew'un açıklamaları ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi.

Telefon görüşmesinden sonra Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "İki lider Rusya'nın ayrılıkçı militanlara verdiği destekten rahatsız olduklarını dile getirdiler" denmişti.

Rusya ayrılıkçıları doğrudan desteklediği iddialarını reddediyor.

Rusya'dan krizle mücadele paketi

Rusya ise yeni yaptırımların gündeme gelmesinin ardından artan fon çıkışları sonrası 35 milyar dolarlık bir krizle mücadele paketi oluşturduğunu açıkladı.

Oluşturulan fon ile Rus bankalarındaki zararlı varlıkların toplandığı bir 'kötü banka' oluşturulabileceği ve yeni yatırımlara düşük maliyetli finansman sağlanacağı belirtildi.

İlgili haberler