Hollande'dan Türkiye'ye 'Tabuları kırın' çağrısı

Telif hakkı AFP

Fransa'da Ermeni derneklerin düzenlediği bir yemeğe katılan Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye'yi 1915'teki olaylar konusunda "gerçeğe ulaşmak adına adım atmaya" davet etti.

Hollande "Artık tabuları kırma zamanı" dedi.

Paris'te Ermeni gruplarla akşam yemeğinde bir araya gelen Fransa cumhurbaşkanı, sözlerine şöyle devam etti:

"Gerçeğin ortaya çıkmasına yönelik çaba mutlaka devam etmeli. Yüzüncü yılın tanıma yolunda yeni jestlere, yeni adımlara sahne olacağına inanıyorum."

Bu yıl 1915'in 100. yılı olması itibariyle hem Türkiye hem de Ermenistan ve Ermeni diasporası açısından önem taşıyor.

Ermenistan, 1. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 1,5 milyon Ermeni'nin Osmanlı güçleri tarafından öldürüldüğünü söylüyor ve bunun soykırım olarak tanınmasını talep ediyor.

Ancak Türkiye yapılanların soykırım olduğu iddiasını reddediyor ve ölen sayısının 500 binle sınırlı olduğunu belirtiyor.

Türkiye, ölenlerin katliama uğratılmadığını, savaş sırasında tehcir edilenlerin koşullar ve açlıktan öldüğünü kaydediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarının geçen seneki yıldönümünde, o dönem hayatını kaybedenlerin torunlarına başsağlığı dilemişti.

Ancak Erdoğan bu ay başında konuyla ilgili olarak, bu yıl 24 Nisan'daki yıldönümünde 1. Dünya Savaşı'nı anma törenleri için Çanakkale'de olacağını söylemiş, Ermenistan devlet yetkililerini de bu törene davet etmişti.

Erdoğan aynı zamanda Ermenistan'la ilişkileri bozuk olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de anma törenlerine geleceğini söylemişti.

Hollande konuşmasında Erdoğan'ın geçen yılki taziyesini hatırlatarak, Ankara'nın duruşunun bu noktada kalamayacağını söyledi, "Artık tabuları yıkma zamanı. Her iki ülke, Ermenistan ve Türkiye, yeni bir başlangıç yaratmalılar" dedi.

İlgili haberler