'IŞİD'le rehine takası Türkiye sınırında yapılabilir'

Telif hakkı AP
Image caption Ürdünlü pilot Muaz El Kesasibe ve Ürdün'de idama mahkum edilen Sacide er-Rışavi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, bugün gün batımına dek Ürdün'de tutuklu bulunan Iraklı mahkum Sacide el Rışavi'nin Türkiye sınırına getirilmemesi halinde Ürdünlü rehine pilot Muaz El-Kesasibe'nin öldürüleceği tehdidine bulundu. Ürdün hükümeti ise önce pilotun hayatta olduğuna dair kanıt istiyor.

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momani, pilotlarının hayatta olduğu kanıtlanmadan IŞİD'le takas yapmayacaklarını söyledi.

Pilotun kuzeni ise aileleri adına bir açıklama yaparak, Ürdün hükümetinden Rışavi'yi serbest bırakmasını istedi. Açıklamada, Kesasibe'nin hayatta ve iyi durumda olduğu yolunda güvence verildiği belirtildi.

Tehdit, YouTube'da yayımlanan ve Japon rehine Kenji Goto'ya ait olduğu öne sürülen bir ses kaydında yer almıştı. Kaydın gerçek olup olmadığı henüz teyit edilmiş değil.

Japonya ses kaydı üzerindeki incelemelerin devam ettiğini açıklamıştı.

BBC'ye açıklama yapan Goto'nun eşi Rinko Goto ise Ürdün ve Japonya hükümetlerinden, iki rehinin de kaderini belirleyeceğinin farkında olmasını istedi.

Ürdün, pilot Muaz El-Kesasibe karşılığında Sacide el Rışavi'yi serbest bırakmayı önermişti.

'Japonya seyirci konumuna düştü'

BBC Tokyo muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, rehine vatandışının geleceği belirsiz olan Japonya'nın pazarlıkta seyirci konumuna düştüğüne dikkat çekiyor.

Ürdün ise Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleyen ABD öncülüğündeki koalisyonda yer alıyor.

IŞİD, Pazar günü 200 milyon dolar fidye istedikten sonra diğer Japon rehine Haruna Yukawa'yı öldürdüğünü açıklamıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Goto, Japonya'da tanınmış bir serbest gazeteci ve film yapımcısı

Salı günü yayımlanan ve Goto'ya ait olduğu öne sürülen bir video kaydında, Ürdün'ün El Kaide üyesi olduğu belirtilen Sacide el Rışavi'yi serbest bırakması için 24 saati olduğu belirtilmişti. Video kaydında fidyeden bahsedilmiyor.

Sacide er-Rışavi 2005'te Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen, 60 kişinin öldüğü bombalı saldırıların ardından idama mahkum edilmişti.

İlgili haberler