İtalya'da 'Başbakan Renzi kazandı, Berlusconi kaybetti'

Telif hakkı EPA

İtalya'da cumhurbaşkanlığı seçimini, Başbakan Matteo Renzi'nin aday gösterdiği 73 yaşındaki Anayasa Mahkemesi yargıcı Sergio Mattarella kazandı.

Hükümete destek veren eski Başbakan Silvio Berlusconi, yıllardır arasının açık olduğu Mattarella'nın adaylığına karşı çıkmıştı.

Berlusconi Başbakan Renzi'yi aralarındaki anlaşmayı ihlal etmekle suçlamıştı.

İtalyan La Stampa gazetesi bugünkü seçim sonrası "Kim kazandı (Başbakan), kim kaybetti (Berlusconi), kim oynamadı (Grillo)" yorumunu yaptı.

Beppe Grillo, İtalya'da son dönemde yükselişte olan ve son genel seçimlerde yüzde 25 oyla ikinci sırada yer alan 5 Yıldız Hareketi'nin lideri.

Reformlar tehlikeye girebilir

İtalya'da yeni cumhurbaşkanını parlamento üyeleri ve bölgesel temsilcilerden oluşan 1009 kişilik bir kurul belirledi.

Telif hakkı AFP

Sergio Mattarella, 4. turda 665 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Geçmişte Savunma ve Eğitim Bakanlığı görevlerinde de bulunan Mattarella'nın pazartesi günü yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

Başbakan Renzi, ekonomik reformları parlamentodan geçirmek için Silvio Berlusconi'nin desteğine ihtiyaç duyuyor.

Telif hakkı Getty

Berlusconi'nin partisi Haydi İtalya'nın Renzi hükümetine sırtını dönmesi halinde, reformlar tehlikeye girebilir.

Berlusconi yüzünden istifa etmişti

Berlusconi ile Mattarella arasındaki anlaşmazlık ise eski başbakanın politikaya girdiği yıllara dayanıyor.

Telif hakkı AFP

Mattarella, Berlusconi'nin siyaset yapmasına, çıkar çatışması yaratacağı gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Giulio Andreotti hükümetinde Eğitim Bakanı olarak görev yaparken, Berlusconi lehine bir yasa çıkarılması üzerine 1990'da istifa etmişti.

Berlusconi Mattarella'ya karşı çıksa da partisinden fireler olduğu, Hıristiyan Demokrat Parti geçmişi olan Mattarella'ya Haydi İtalya'dan da destek çıkmış olabileceği belirtiliyor.

Kardeşini mafya öldürdü

Palermo doğumlu Sergio Mattarella'nın babası Bernardo Mattarella, Sicilya'da Hıristiyan Demokrat Parti'nin kurucularındandı.

Sergio Mattarella'nın kardeşi Piersanti Mattarella da Sicilya Bölge Başkanlığı yapmıştı. Mafya ve yolsuzlukla mücadele eden Piersanti Mattarella, 1980'de İtalyan mafyası Cosa Nostra tarafından öldürülmüştü.

İtalya'da cumhurbaşkanlığı makamı sembolik bir görev da olsa meclisi fesh etme, seçim kararı alma ve başbakanı seçme yetkisinden ötürü, sık sık siyasi krize girilen ülkede kritik bir rol de oynayabiliyor.

İlerleyen yaşı nedeniyle 14 Ocak'ta istifa eden Giorgio Napolitano görev süresi boyunca yaşanan siyasi açmazlar nedeniyle üç kez seçilmemiş kişileri Başbakan olarak atamıştı.