Ekvador Cumhurbaşkanı'nın sosyal medyayla savaşı

Rafael Correa Telif hakkı AP

Politikacılar internette kendilerini taciz eden kişilere karşı vurdumduymaz mı olmalı?

Belki birçok siyasetçi sözlü salvolara göz yumuyor ama Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, o liderlerden değil. Kişisel nitelikli ya da kaba ifadeler kullanan trollerine sert yanıt veriyor.

Correa geçen hafta televizyondan yaptığı haftalık konuşmasında, "Yetti artık!" dedi ve Twitter ile Facebook'ta kendisi hakkında taciz edici yorumlarda bulunan kişileri ismen halka duyurdu.

Cumhurbaşkanı, üç saatlik televizyon konuşmasında, "Mücadele etmek zorunda kaldığım, çocuklarımın, yakınlarımın gördüğü şu iğnelemelere bir bakalım" dedi ve sosyal medyada kendisini hedef alan mesajlardan bazılarını okudu. Correa'ya yönelik bir tweette "Kafanda bir mermi hiç de fena durmaz" deniyordu.

Ancak Cumhurbaşkanı Correa, taciz eden mesajların sahiplerini açıklamakla kalmadı.

İsim isim saydı

Correa'ya sosyal medyada hakaret edenler hesaplarında kişisel bilgilerine pek fazla yer vermemiş olsalar da, Cumhurbaşkanı üç kişinin adını soyadını, yaşını ve adresini halka açıkladı ve kendi destekçilerine, bu kişileri tweet yağmuruna tutmaya çağırdı. Correa, "Gönderdikleri her tweete 10 bin tweetle cevap vereceğiz" dedi.

Ancak Correa'nın troll birlikleri gerçekleşemedi. İsmen verdiği üç kullanıcıya bazı tacizkar mesajlar gönderildi ama bunların sayısı binlerce olmadı ve birçok kişi de cumhurbaşkanını eleştirenleri destekleyen tweetler yazdı.

BBC, Correa'nın ismen duyurduğu kişilerden birine ulaştı. Cumhurbaşkanının televizyon konuşmasına konu olan atışmaya gülüp geçen 30'larındaki şahıs, yine de, tüm tweetlerini ve profil fotoğrafını sildi. 18 yaşındaki bir başka kullanıcı hesabını kapatırken, Correa'nın ismini duyurduğu üçüncü kişi twitter hesabını dışarıya kapatarak özel hale getirdi.

Üç dönemdir genel seçimleri kazanmış olan Rafael Correa, uzun bir zamandır Ekvador'un en güçlü lideri kabul ediliyor. Kendisini solcu diye niteleyen Correa, uluslararası düzeyde Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a sığınma hakkı teklif etmesiyle ün kazandı.

"En büyük düşman, özel medya"

Ancak Correa'yı eleştirenler, Cumhurbaşkanının davranışının ifade özgürlüğünü baltaladığını savunuyor. Correa, Evvador'daki özel basın kuruluşlarının "en büyük düşmanı olduğunu" söylemişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de, geçen yıl gazetecilere karşı yüksek oranda taciz eylemi görülmesi nedeniyle,Ekvador hükümetini eleştirmişti.

Londra'daki Kings College'da görevli siyasal bilimci Andres Mejia Acosta, Correa'nın sıradan Twitter kullanıcılarını açığa çıkarmasının alışılmış birşey olduğunu" belirtti; bunun, Ekvador Cumhurbaşkanının halktan ya da medyadan kendisini eleştirenlere karşı düzenli olarak giriştiği dizi hücumlardan biri olduğunu kaydetti.

Telif hakkı Other

Cumhurbaşkanı Correa, üç Twitter kullanıcısının yanı sıra, Facebook'taki mizahi sayfa Crudo Ecuador'u kuran kişiye de sert ifadeler yöneltti. 200 bin takipçisi olan sayfa, Cumhurbaşkanının konuşmasından sonra büyük ilgi görmeye başladı.

Correa, yetkililerin sayfanın gerisindeki ismi belirleyemediğini kaydediyor. Ama Correa, yandaşlarından bu konuda destek isteyerek, "Bu kişinin kim olduğunu bulunca ne kadar komik olacağını göreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Correa, kendisini eleştirenlerin kimliklerini açıklamamasına kızarak bu şahısların özel bilgilerini halka duyuracağını söyledi; "Gerçek ismini saklamak korkakların işidir. Cesur insanlar da aynı şeyi söyler ama yüzüne söyler." dedi.

BBC, Crudo Ecuador'un yaratıcısı ile de temas kurdu. Misilleme korkusuyla ismini açıklamaktan kaçınan şahıs, Cumhurbaşkanının yürüttüğü kampanyadan kaygılandığını söyledi ve "Crudo Ecuador sayfasının, beni ülkenin en çok aranan şahsı haline getireceğini hiç düşünmemiştim. Cumhurbaşkanının, benim ödediğim vergilerle gerçekleştirilen bir televizyon programı var. Ve bunu, sırf, bir fikir belirtiyorum diye beni gözden düşürmek için kullanıyor." dedi.

BBC, Cumhurbaşkanı Correa'nın makamından da yorum istediyse de, henüz cevap alınmadı.

İlgili haberler