Ürdün: IŞİD'in öldürdüğü esir pilotun intikamı alınacak

IŞİD, esir aldığı Ürdünlü pilot olduğunu söylediği bir kişinin diri diri yakıldığı görüntüleri internette yayımladı.

Ürdün Devlet Televizyonu, pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin öldürüldüğünü doğruladı. Devlet televizyonunun haberlerinde pilotun 3 Ocak tarihinde öldürüldüğü belirtildi.

Ürdün ordusundan yapılan açıklamada, Muaz Safi el-Kesasibe'nin "intikamının alınacağı" ve sorumluların cezalandırılacağı ifade edildi.

Haber ajansları görüntülerin el-Kesasibe'ye ait olup olmadığının henüz doğrulanamadığını söylüyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Amerikan istihbaratının görüntüleri incelemeye başladığı duyuruldu.

ABD Başkanı Barack Obama, videonun doğrulanması durumunda bunun IŞİD'in "barbarlığı ve ahlaksızlığının yeni bir kanıtı" olacağını söyledi.

Türkiye'den kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Ürdünlü pilotun öldürülmesini kınadı.

"Ürdünlü Pilot Muaz Kasasbeh’in DEAŞ Terör Örgütü Tarafından Katledilmesi Hk." başlıklı açıklamada; "Hiç bir insani değerle bağdaşmayan bu vahşi cinayeti nefretle kınıyor, Kasasbeh ailesine, kardeş Ürdün Krallığı’na ve Ürdün halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz" denildi.

Diri diri ateşe verildi

Görüntülerde metal bir kafese konulan turuncu giysili bir kişinin diri diri ateşe verildiği görülüyor.

Söz konusu video IŞİD propagandası yaptığı bir süredir bilinen bir Twitter hesabından yayımlandı.

22 dakika uzunluğundaki videoda, Ürdünlü pilotun koalisyon saldırıları sonucunda enkaza dönmüş bir yerde, üzerine namlu yöneltilmiş halde yürürken çekilmiş görüntülerine de yer verildi.

Telif hakkı AP

Ürdünlü pilot el-Kesasibe Aralık ayında IŞİD'e yönelik ABD öncülüğündeki koalisyonun bombardımanına katılan uçağı düşürüldüğü zaman esir alınmıştı.

IŞİD, Ürdün'ün elinde bulunan El Kaide militanı Sacide el-Rişavi'nin serbest bırakılması karşılığında Muaz Safi el-Kesasibe'yi salıvereceklerini açıklamış; Ürdün de pilotun serbest kalmasını sağlamak için esir takasına hazır olduğunu ifade etmişti.

El-Rişavi, 2005'te Ürdün'ün başkenti Amman'daki bombalı saldırılarda oynadığı rol nedeniyle idam cezasına çarptırılmıştı.

Ancak Ürdün televizyonunun haberine göre, pilot Muaz Safi el-Kesasibe söz konusu pazarlıklardan önce öldürüldü.

IŞİD, üç gün önce de elinde rehin tuttuğu Japon gazeteci Kenji Goto'nun cesedinin görüldüğü bir video yayımlamıştı.

İlgili haberler