Çad: 200 Boko Haram militanı öldürüldü

Telif hakkı AFP
Image caption Çad birlikleri Nijerya'ya girmeden önce Kamerun sınırında toplandılar.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki radikal İslamcı Boko Haram örgütüne karşı komşu ülke Çad'ın askeri birlikleri de operasyonlar düzenlemeye başladı. Çad ordusunun son çatışmalarda 200 militanı öldürdüğü belirtildi.

Çad ordusundan bir sözcü, bölgedeki çok uluslu gücün parçası olan Çad birliklerinin Nijerya-Kamerun sınırı üzerindeki Gamboru'da Boko Haram militanlarının saldırısını püskürttüğünü duyurdu.

Sözcü, çatışmalar sırasında 9 Çad askerinin öldüğünü ifade etse de operasyonlar sürdüğü için ölü sayısının artabileceğine dikkat çekti.

Ancak Boko Haram militanlarının verdiği kayıp henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Associated Press haber ajansının, 'Örgüte şimdiye kadar düzenlenen en büyük saldırı' diye nitelediği haberinde Nijerya ve Çad uçaklarının Nijerya'nın kuzeydoğusundaki köy ve kasabaları bombardımana tutarak Boko Haram militanlarını piskürtmeye çalıştıkları ifade ediliyor.

Çad birlikleri Boko Haram'la sürdürülen mücadeleye katılmak için Nijerya'ya girmişti.

Telif hakkı AP
Image caption Militanlar, geçen yılki bir saldırılarında Gamboru'nun pazar yerini harabeye çevirmişlerdi.

Çad ordusuna ait zırhlı araç ve piyade birlikleri, Boko Haram mevzilerine hava saldırıları ve topçu bombardımanı düzenlenmesinin ardından Kamerun'daki bir köprüyü geçerek Nijerya'ya girdi.

Çad'ın çarpışmalara giderek daha fazla katılması Boko Haram ile mücadelenin bölgesel bir boyut kazandığını gösteriyor.

Çad birliklerinin geçen hafta da Çad - Nijer sınırı arasındaki Nijerya kasabası Malumfatori'ye girdikleri bildirilmişti.

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, Nijerya, Nijer, Çad ve Kamerun'un bazı bölgelerini içine alan bir halifelik kurmayı amaçladıklarını söylüyor.

Telif hakkı BBC World Service

Afrika Birliği ise bu tehdit karşısında, örgütle mücadele için 7 bin 500 kişilik bir bölgesel güç oluşturulması planlarına destek verdi.

Nijerya ordusu, yaklaşık 1,5 milyon kişiyi evinden eden isyanı bastıramadığı için eleştiriliyor.

Ordu, 14 Şubat'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kaybedilen toprakları geri alması için baskı altında, zira aksi takdirde bu bölgede yaşayan Nijeryalıların oy kullanamayacağı yolunda kaygılar var.

İlgili haberler