Meclis'teki 'İç Güvenlik Paketi' görüşmeleri ertelendi

Telif hakkı AP

Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen ve polisin yetkilerini önemli oranda artıran yasa tasarısı ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bugün yapılacak olan görüşmeler haftaya ertelendi.

Tasarıda öne çıkan maddeleri okumak için tıklayın

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sinop Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy, "Dün bitirmeyi tasarladığımız Maden Yasası, Meclis’te yeterli çoğunluğu sağlayamadığımız ve Meclis’in erken kapanması münasebetiyle bitirilemedi" dedi.

Ersoy, "Bugüne zorlasak, bugün de yoklamayla ilgili sıkıntı olabilirdi. Grubumuz bugün Maden Kanunu’nu çıkartmayı tercih etti. Yarın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız hakkında verilen gensoru önergesi tartışılacağı için tasarı önümüzdeki hafta Salı gününe alındı" diyerek ekledi.

"Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" başlıklı tasarıya "Tüm Türkiye'ye Olağanüstü Hal (OHAL) rejimi getireceği", "Polis devletine gidiş anlamına geldiği" ve hatta "sivil bir darbe" olduğu yönünde eleştiriler getiriliyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise tüm bu eleştirileri reddediyor.

Meclis'teki siyasi partilerin temsilcilerinin yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini okumak için tıklayın.

İçişleri Bakanı Âlâ: Pakete yüzde 80 destek var

Anadolu Ajansı'na konuşan İçişleri Bakanı Efkal Âlâ ise "İç Güvenlik Paketi" ile ilgili olarak, "Halkın desteği çok olumlu, araştırmalar yaptık yüzde 80 destek var" dedi.

Vatadandaşların zaten bu paketi beklediğini belirten Âlâ sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Vatandaşlar) Bu kadar ağır Gezi Olaylarında, 6-7 Ekim olaylarında başka zamanlarda neler yaşandığını biliyor, çok ciddi bir halk desteği var. Araştırmadıkları argümanlar üzerinden eleştiriler yapıyorlar, maalesef yanlış yapıyorlar" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Âlâ, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda "Söz veriyorum o gençlerin en önünde ben olacağım" dediğini de hatırlattı.

Âlâ, "Molotof taşımayacaksa, kuralların belirlediği güzergahta yürüyecekse, elinde sapan, demir bilye olmayacaksa, yüzünü suç işlemek üzere kapatıp elinde de kanun dışı birtakım enstrümanlar olmayacaksa ve kalabalıkların arkasından polisimize, milletimize karşı yaralayıcı, bereleyici şeyler atmayacaksa yürü. Biz de senin güvenliğini sağlayalım" dedi.

İlgili haberler