Pegida İngiltere'de güçleniyor mu?

Image caption Viyana'da Pegida gösterilerine katılım birkaç yüz kişiyle sınırlı kaldı.

Almanya'da ortaya çıkan İslam karşıtı Pegida hareketinin, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki takipçileri artıyor gibi görünebilir. Özellikle de Facebook'da gördüklerinize inanırsanız. Ama acaba gerçekten de öyle mi?

Pegida, çıkış noktası sosyal medya olan bir hareket. 'Batı'nın İslamileşmesine Karşı Yurtsever Avrupalılar' sözcüklerinin Almanca ilk harfleriyle anılan grup, Almanya'nın Dresden kentinde düzenlediği gösterilerden önce Facebook'ta faaliyete başlamıştı.

Pegida, göçmen kabul yasalarının sıkılaştırılmasını ve sığınma hakkı isteyenlere kısıtlama getirilmesini istiyor. Karşıtları ise, bunu Müslümanlara karşı, faşistler tarafından desteklenen bir hareket olarak niteliyor.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen düzenlenen saldırıdan bu yana internette mantar gibi Pegida sayfaları açılmaya başladı. Bu da, yerel Facebook sayfaları açılan Fransa, Norveç, İsveç, Belçika, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde hareketin güçlendiği ve yaygınlaştığı şeklinde haberler yayınlanmasına neden oldu.

Pegida'nın İngiltere sayfası 'Pegida UK' 12 binden fazla kişi tarafından 'beğenilmiş'. Sayfa, Charlie Hebdo saldırısından kısa bir süre önce açıldığı, bu nedenle, bu kişilerin çoğu Paris olaylarından sonra 'beğen' tuşuna tıkladığı anlaşılıyor.

Ancak BBC'nin sosyal medyadaki eğilimleri izleyen bölümü "BBC Trending"in araştırması, bu 'beğenilerin' ağırlıklı olarak İngiltere'den gelmediğini gösteriyor. Pegida UK'in Facebook aktivitelerinin kaynağını bulmak için analitik platformlardan yararlanan BBC, sayfayı beğenenlerin yalnızca yarısına yakınının İngiltere'de yaşadığını, önemli oranda beğeninin Almanya'dan geldiğini ortaya koydu.

Pegida'nın internet üzerindeki aktivitelerini izleyen PEGIDA#watch adlı sol görüşlü grup da, diğer ülkelerde Pegida'nın Facebook sayfalarını büyütenlerin Alman internet kullanıcıları olduğunu söylüyor. PEGIDA#watch'a göre, doğu Almanya'daki Pegida yanlıları birçok Pegida sayfasını birden beğeniyor ve sayılarını yüksek göstermek için sahte Facebook hesapları açıyorlar.

PEGIDA İngiltere lideri ne diyor?

BBC Trending, adını sadece 'David' olarak veren bir Pegida UK lideri ile görüştü. Kendisini Facebook sayfası üzerinden bulan BBC Trending, kimliğini doğrulayamadı.

BBC'ye konuşan David ise, resmi bir sözcü belirleyene kadar grup liderlerinin isimlerini açıklamadıklarını söyledi.

Kendisinin İsviçre-Alman asıllı olup, İngiltere'de oturduğunu; ancak Pegida UK'in yaklaşık 20 liderinden çoğunun İngiliz olduğunu kaydetti. Grubun, sahte Facebook profilleri oluşturmadığını belirttiyse de sayfayı beğenenlerin birçoğunun İngiltere'de oturmadıklarını kabul etti.

Sadece Facebook'da beğenilmek, elbette bir siyasi hareketi büyütmeye yetmez. Ancak Pegida destekçileri Danimarka, Norveç ve Çek Cumhuriyeti gibi birkaç Avrupa ülkesinde göreceli olarak küçük bazı sokak gösterileri yaptılar.

Telif hakkı na
Image caption Viyana'da Pegida karşıtı gösteriler geniş destek buldu.

İngiltere'de ise Pegida UK, ilk yürüyüşünü bu ay içinde Newcastle'da düzenlemeyi planlıyor. Newcastle'ın seçilme nedeni de burada Londra ve Birmingham'da olduğu gibi çok sayıda sol grup veya müslüman olmaması. Bu nedenle karşı gösteriler düzenlenmesi gibi bir olasılık olmayacağını söylüyor David.

İngiltere'de Facebook'ta sayfası olan başka aşırı sağcı gruplar da var. Bunlar da David'in anlattığına göre, Pegida UK sayfasının kontrolünü ele geçirmeye çalışmışlar.

Pegida UK sayfalarında bazı ırkçı ve rencide edici ifadeler var. David bu tür yorumların grubun politikasına aykırı olduğunu, liderlerin daha sayfa moderatörlüğü yapacak vakit bulamadıklarını söylüyor.

Facebook'taki beğeniler bir yana, Pegida son zamanlarda bazı yerlerde geriledi. Almanya'da bile Dresden dışındaki Pegida gösterilerine fazla katılım olmadı.

Irkçılık karşıtı İngiliz grup 'Hope Not Hate' tarafından Almanya hakkında toplanan veriler, Pegida'nın yürüyüşlerine sadece birkaç kentte katılımın yüksek olduğunu, çoğu yerde karşı gösterilere katılanların daha fazla olduğunu gösterdi.

İlgili haberler