Hollande'dan Rusya'ya: Sonsuza kadar diplomasi olmaz

Telif hakkı Reuters

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te düzenlediği bir basın toplantısında Almanya Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gideceklerini ve ülkenin doğusunda devam eden savaşı durduracak yeni bir barış anlaşması teklifini gündeme getireceklerini söyledi.

Hollande, Rusya'yı da uyardı ve diplomatik girişimlerin bir sınırı olduğunu söyledi.

Reuters'a göre Hollande "Şu anda savaştayız ve savaştayken bu savaş toptan bir savaşa dönüşebilir" dedi. Cumhurbaşkanı, "İki seçenek var, biz ya destekçileri silahlandırırız.... ya da bir başka seçenek daha var, o da diplomasi ve müzakere, ama müzakere sonsuza dek devam edemez" dedi. ,

Yeni barış görüşmelerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruyacak nitelikte olacağını ifade eden Hollande, "Plan herkes için kabuledilebilir düzeyde" dedi.

Hollande'in sözleri, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ukrayna'ya silah sevkiyatının da konuşulmasını beklendiği Kiev ziyareti sırasında geldi.

Rusya: Yapıcı görüşmelere hazırız

Rusya'dan ise ABD'nin olası adımı ve Hollande'in açıklamalarına dair yanıt var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dış politika başdanışmanı Yuri Uşakov ise, Putin'in Hollande ve Merkel'le yapıcı görüşmeler yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Uşakov Rusya'nın, daha önce Putin tarafından krizin çözümüne dair önerdiklerinin Merkel ve Hollande tarafından dikkate alınmasını umduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözücüsü Aleksandır Lukaşeviç ise ABD'nin Ukrayna'ya olası silah sevkiyatının ABD ve Rusya ilişkilerine büyük zarar vereceğini söyledi.

Kerry ise Ukrayna ziyareti esnasında bu ülkeye silah sevkiyatına dair herhangi birşey söylemedi.

Kerry "Diplomatik bir çözüm istiyoruz ama tanklar Rusya tarafından sınırı geçerken gözlerimizi kapatamayız" ded. Kerry "Rusya ile çatışma aramadıklarının" da altını çizdi.

AB liderleri Putin'le de buluşacak

Fransız ve Alman liderler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de görüşecek. Kremlin sözcüsü, görüşmenin Cuma günü gerçekleşeceği bilgisini verdi.

Hollande'ın açıklamaları NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları Brüksel'de, askeri ittifakın Doğu Avrupa'daki varlığını artırılmasını görüşürken geldi.

Hollande ayrıca "Ukrayna savaşta. Ağır silahlar kullanılıyor ve her gün siviller ölüyor" dedi.

ABD'den Ukrayna'ya silah yardımı gündemdeydi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Savunma Bakanlığı için aday gösterdiği Ashton Carter dün ABD Senatosu'ndaki oturumda, Ukrayna'ya silah gönderilmesine sıcak baktığını belirtmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko da, Rusya yanlısı isyancı güçlerle mücadelelerine destek için, ABD'den silah yardımı geleceğine en ufak şüphesi olmadığını bildirmişti.

Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalar, geçen yıl Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından, Nisan ayında başlamıştı.

BM'ye göre Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 5 bin 350'yi geçti. 12 binden fazla insan da yaralandı.

İlgili haberler